Prázdniny, oheň a špekáčiky
Správny špekáčik má byť opečený dozlata; chybou je, ak na povrchu sčernie a vo vnútri zostane studený.
Iba kvalitné špekáčiky s vysokým obsahom mäsa by sa mali opekať nad ohňom. Pri opekaní sa netreba ponáhľať, špekáčik potrebuje čas na dôkladné prepečenie na povrchu i uprostred.
Kvalita nadovšetko
„Základom opekania je kvalitný špekáčik,“ dozvedeli sme sa trampa Vlada. Nevhodné sú podľa neho lacné výrobky zo supermarketov, v ktorých nie je mäso, ale iba sójová múka a rôzne separáty. „V podstate sa takýto špekáčik nedá opiecť, pretože sa rozsype,“ vysvetlil.
Nemenej dôležitá je aj správna úprava špekáčika. Je potrebné ho narezať do kríža na oboch koncoch zhruba do jednej tretiny ich dĺžky, aby prostredná časť prepichnutá palicou zostala neporušená. Špekáčiky sa nikdy nesmú opekať na priamom ohni, iba v prúde horúceho vzduchu, ktorý z ohňa stúpa nahor.
Najprv si ho prehrejte
Najprv si položte špekáčik vedľa ohňa, aby sa poriadne prehrial. Nad väčší oheň ho umiestnite, až keď začne púšťať šťavu. Potom ho pomaly opekajte a pomaličky otáčajte. Šťava, čo z neho vyteká, pomôže, aby sa špekáčik dobre prepiekol.
Aspoň 10 minút
Žiadny špekáčik sa neprepečie za dve tri minúty. Takto ho môžete iba spáliť. Ak ho budete opekať nad horúcim vzduchom pomaličky aspoň 10 minút, bude mať krásnu zlatistú farbu a dostatočne sa prepečie. Zvyčajne sa je s chlebom a horčicou, niekto ho má rád aj s kečupom. Vhodný je však aj strúhaný chren alebo brusnice.
Rôzne variácie
Ak nemáte chuť iba na čistý špekáčik, môžete si pripraviť ražniči na palici. Základom je tiež kvalitný špekáčik, ale potrebujete aj slaninku a cibuľu. Špekáčik nakrájajte na kolieska hrubé asi 1 cm. V podobnej hrúbke by mala byť aj cibuľa a slanina. Na paličku postupne napichujte špekáčik, slaninku a cibuľku, až kým neminiete špekáčkové kolieska. Postup prípravy je rovnaký, avšak z paličky bude kvapkať viac tuku. Môžete si ho otierať do krajca chleba, ktorý bude potom veľmi chutný.
Zdravá opekačka
O tom, či je opekanie zdravé, sa už popísalo veľa. Raz za čas vám opekačka neublíži. Dávajte však pozor na zuhoľnatené časti mäsa. Odborníci potvrdili, že hoci by ste takéto jedlo zjedli raz za mesiac, zrejme neochoriete. Ak by ste však opekali dva týždne v kuse, následky by to mohlo mať.
Deti opekajú rady
Na výlete dávajte veľký pozor na deti. Tie si rady pripravujú svoje jedlo samy. Mali by ste ich poučiť, že nie je správne opekať priamo v ohni. Ak však budú netrpezlivé a jedlo sa im spáli, nedovoľte im ho zjesť. Opekanie patrí k tradičným zábavám. Asi nikde inde na svete (okrem Česka) sa pri ohnisku neopekajú špekáčiky ako u nás.
Aj v okolí Košíc sú miesta, kde sa dá opekať
„Na území Lesoparku sú oddychové miesta vo väčšine prípadov, okrem altánkov, krytých lavíc a stolov, vybavené aj ohniskami. Legálne ohniská sú murované, čo je zrejmé pri prvom pohľade. Všetky ostatné ohniská sú nelegálne. Aj na legálnom ohnisku treba dbať na požiarnu bezpečnosť. Okolie ohniska je potrebné udržiavať v čistote a bez horľavého materiálu (dreva, suchej trávy, lístia). Najdôležitejšou zásadou je neopúšťať ohnisko, ak v ňom horí oheň. Po ukončení akcie je potrebné ohnisko uhasiť.
Ohniská sú na Hornom Bankove pri kaplnke, a na piknikovej lúčke nad Horným Bankovom. Ohniská sú v Areáli zdravia, pri Rokodrome, na Hradovej, na rekreačných lúčkach nad Sídliskom Ťahanovce a popri Promenádnom chodníku nad Furčou. Špeciálnymi ohniskami na grilovanie sú vybavené veľkokapacitné prístrešky na Hornom Bankove a pri Rokodrome, kde sú aj rošty na grilovanie. Prístrešky sa prenajímajú, vrátane dodania palivového dreva,“ dozvedeli sme sa od Miroslava Sambora, hovorcu mesta Košice.
Vedeli ste?
- špekáčik musí obsahovať 30 % bravčového, 40 % hovädzieho mäsa a 30 % slaniny; - názov špekáčik môžu používať iba výrobky, ktoré dodržujú danú receptúru podľa vyhlášky; - správny špekáčik nesmie obsahovať náhražky mäsa (ako je múka, rastlinné a živočíšne tuky alebo živočíšne kože), ktoré tvoria nezanedbateľnú časť náhražiek špekáčikov; - špekáčik už Česi a Slováci jedia skoro 130 rokov, za 1. republiky fasovala armáda pre svojich vojakov práve špekáčiky a mäsiari si robili srandu, že poznajú štátne tajomstvo a podľa počtu špekáčikov si vedia odvodiť počet vojakov; - škodlivým látkam pri grilovaní sa dá brániť korením – horčičné semienko, tymián, rozmarín, oregano alebo šalvia.
Foto: Shutterstock
Odporúčané články
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.