Prepeličie vajíčka: Veľký zázrak v mini škrupinke
Doprajte si tento rok na veľkonočnom stole čosi výnimočné. Prepeličie vajíčka majú zázračné účinky. Sú mimoriadne zdravé a chutia rovnako výborne.
Ak sa radi stravujete moderne a racionálne, prepeličie vajíčka sú pre vás ako stvorené. Považujeme ich za
menej známu, zato zdravšiu vajíčkovú alternatívu. Pýšia sa vysokými nutričnými hodnotami. V 1 vajíčku nájdeme približne 1 700 až 1 800 J, čo je takmer polovica energie zo slepačieho vajíčka, ktoré je pritom 4-krát väčšie.
Ako chutia?
Chutia o čosi jemnejšie a menej výrazne ako slepačie vajíčka. Preto si ich môžu obľúbiť aj menšie deti, častokrát i tie, ktorým klasické vajíčka príliš „nevoňajú“. Obsahujú takmer nulový podiel cholesterolu, preto sú tiež ľahšie stráviteľné.
Aké majú účinky?
Okrem vysokých nutričných hodnôt majú aj liečebné účinky. Blahodárne pôsobia pri rôznych chorobách, napríklad srdcovo-cievnych ochoreniach, astme, alergii, cukrovke či oslabenej imunite. Kvôli nízkemu obsahu cholesterolu sú vyhľadávané aj pri redukčných diétach. Obsahujú tiež väčšie množstvo vitamínov, železa, vápnika, draslíka a aminokyselín ako slepačie vajíčka. Vďaka svojim blahodárnym účinkom sa používajú tiež ako strava kozmonautov.
Ako ich môžeme využiť?
Dajú sa využiť veľmi podobne ako slepačie vajíčka. V studenej kuchyni napríklad na obložených misách, chlebíčkoch, kanapkách, do šalátov, či ako súčasť nátierok. Ak ich varíte namäkko, stačia 2,5 až 3 minúty, natvrdo 4 až 5 minút. Po dovarení ich ihneď opláchnite v studenej vode. Môžu sa o čosi ťažšie lúpať. Načnite ich preto ostrým nožom. Rovnako si ich môžete usmažiť. Alebo ich môžete podávať aj samostatne – s troškou soli a čierneho korenia. Skladujte ich podobne ako slepačie vajíčka – v chladničke. Vydržia približne 28 dní.
Vedeli ste?
Prepeličie vajíčka k nám prišli z Japonska. V krajine vychádzajúceho slnka údajne dostáva každý žiak povinne k obedu dve prepeličie vajíčka.
Jana Karaffová
Foto: Shutterstock
Odporúčané články
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.