Pri veľkej smutnej vŕbe v Ďurkove vyvieral kedysi liečivý prameň
Majestátna a nezvyčajne veľká vŕba vyrástla kedysi v panstve rodu Rakovských v Ďurkove v okrese Košice-okolie. Bol to vysoký strom s dlhými zvesenými konármi, ktorého zjav ľudí podnietil dať mu prívlastok smutná.
„Strom bol velikánsky. Aj poľnohospodári, poľovníci či školáci hovorili – stretneme sa pri smutnej vŕbe,“ opísal starosta obce Ondrej Valik, ktorého dedo a pradedo kedysi pracovali ako hájnici na panstve.
Rakovskí, ktorí žili v Ďurkove, boli poslednými zemepánmi obce. Podľa starostu sa k stromu viazali strašidelné, ale aj veselé príbehy.
[ad][/ad]Liečivý prameň
Pod vŕbou vyvieral prameň, spomína si rodáčka z Ďurkova, dokumentaristka a regionálna historička Marta Čiderová. Domnieva sa, že vŕbu tam pravdepodobne zasadil zemepán, aby vytvárala tieň. „Prameň dostal pomenovanie hoscova voda,“ povedala.
Hoscec bolo pomenovanie, ktorým kedysi ľudia nazývali nemoc s bolesťami v brušnej dutine. Presný význam miestneho názvu prameňa však nie je známy. „Ale rozhodne sa vzťahoval ako liek k bolestiam, preto aj tú vodu chodili ľudia načierať z prameňa. Bola to dobrá, zdravá voda,“ myslí si Ďurkovčanka a kronikárka.
Voda z prameňa tiekla ešte v roku 1905 aj do miestnej kúrie, fontány v historickom parku a do rybníčka, ktorý doteraz v obci existuje.
Miesto zábavy
Smutná vŕba bola nielen miestom stretávania sa obyvateľov obce, ale aj mladých ľudí, ktorí si pod ňou zaspievali a zabavili sa. „Ako dievča som tam chodievala s kamarátkami si posedieť do trávy pod smutnú vŕbu a dodnes si pamätám, ako sme počúvali zurčanie pramienka,“ zaspomínala si Čiderová.
Dodala, že sa o nezvyčajne veľkej vŕbe hovorilo aj ako o orientačnom bode vo vojenských mapách. Upozornila, že vŕba je odjakživa tajuplným stromom, ktorému sa ľudia zverovali so svojimi tajomstvami.
Doteraz nie je jasné, koľko rokov rástla v Ďurkove impozantná vŕba. Rodáčka a kronikárka Marta Čiderová predpokladá, že ju zasadili majitelia kúrie koncom 18. storočia alebo začiatkom 19. storočia, keď vysadili aj park.
Celý areál mal okolo štyroch hektárov, park zdobili cudzokrajné dreviny a kríky, bola tam aj ovocná, zeleninová záhrada a skleník s kvetmi a trojpodlažná sýpka. Osud smutnej vŕby bol zavŕšený približne pred 25 rokmi, rovnako ako jej názov – smutne. „Majitelia záhrady, ktorí ju vlastnili, ju spílili,“ konštatoval starosta.
Na mieste zostal len drevený kríž s plechovou strieškou, ktorý je dnes značne poškodený.
(TASR, JH)
Čítajte aj:
- Prameň v Buzici postaví na nohy každého zhýralca
- Obľúbený košický minerálny prameň volajú po českom generálovi
- Vďaka prameňu nad Rožňavským Bystrým sa vraj ženám rodia dvojčatá
Odporúčané články
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.