Príbeh sv. Mikuláša, toto by ste o ňom mali určite vedieť!
Symbolizuje ho dlhá biela brada, vrece sladkostí a červené oblečenie. Mnohí z nás však nevedia, čo sa skutočne skrýva za štedrosťou Mikuláša, aký je jeho pôvod, dokonca ani to, prečo si sviatok sv. Mikuláša pripomíname práve 6. decembra.
Je už akousi tradíciou, že si deti 5. decembra čistia svoje čižmy a nedočkavo očakávajú príchod sv. Mikuláša. Neraz ich rodičia nabádajú s otázkou, či počúvali, pretože sladkú odmenu či iný malý darček dostanú len tie poslušné ratolesti! Tento sviatok so sebou prináša aj milé stretnutia detí so sv. Mikulášom, kedy mu, už ako je zvykom, recitujú pripravené básničky, za ktoré dostanú sladkosti.
Zamýšľali ste sa už niekedy nad tým, aký ma sv. Mikuláš pôvod, čo má a naopak nemá spoločné so Santa Clausom? V krátkosti sa pozrieme bližšie na jeho neobyčajný príbeh, ktorého čaro sa zachovalo dodnes.
Odkiaľ k nám prišiel sv. Mikuláš?
Človek by si pomyslel, že pôvod sv. Mikuláša je niekde na Severnom póle, avšak čo môže byť pre mnohých prekvapením, tento dobrák pochádza zo starovekého mesta Patara, čo je územie dnešného Turecka. Podľa doteraz zistených informácií žil v 3. storočí nášho letopočtu. Je obdivuhodné, akú silu má jeho príbeh, ktorý oslavujeme do dnešného dňa.
Sv. Mikuláš bol biskupom so srdcom na správnom mieste. Všetok zdedený majetok po rodičoch rozdával chudobným, a tým, ktorí to najviac potrebovali. Najznámejšou legendou o tomto dobrákovi je tradičné dávanie darčekov do čižiem na oknách. Legenda hovorí o troch sestrách chudobného muža, ktoré sa nemohli vydať len kvôli tomu, že nemali žiadne veno. Nájsť ženíchov bolo priam nemožné. Sv. Mikuláš vtedy zasiahol a sestrám vhodil cez okná a komín hrudky zlata. A aký mal tento príbeh koniec? Sestry sa napokon šťastne vydali! Preto nie je vôbec náhodou, že si dnešné deti nechávajú čisté čižmy na okenných parapetoch.
Legenda o troch sestrách však nie je jediná. So sv. Mikulášom, biskupom z Myry, sa spája aj legenda o troch námorníkoch, ktorých zachránil po tom, čo sa mu v modlitbách prihovorili na rozbúrenom mori. Magické číslo tri sa spája aj s ďalšou legendou o troch rímskych vojakoch, ktorí mali byť popravení. V modlitbách sa prihovárali práve sv. Mikulášovi a ten ich prosby vypočul. Ten sa zjavil rímskemu cisárovi, ktorému pohrozil a on vojakov následne prepustil a nepopravil.
Číslo tri sa spája so sv. Mikulášom naozaj často. Určite ste si všimli, že prichádza vždy aj so svojimi pomocníkmi, anjelom a čertom, s ktorými opäť vytvára trojicu.
Prečo práve 6. december?
Viete prečo slávime príchod sv. Mikuláša 6. decembra? I keď rok úmrtia sv. Mikuláša nie je dodnes známy, historické zdroje tvrdia, že Mikuláš zomrel práve 6. decembra. Tento patrón detí, požiarnikov, námorníkov, ale aj hospodárov, má svoje pozostatky uchované v talianskom meste Bari, kde mu aj zasvätili chrám.
(NM)
Odporúčané články
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.
Téma symbolov kosáka a kladiva na Námestí osloboditeľov v Košiciach rozvírila v posledných týždňoch vášne. Našej ankety, ktorá sa stala platformou na vyjadrenie názorov občanov, sa zúčastnilo 1 651 hlasujúcich. Výsledky sú mimoriadne tesné – 51 % respondentov sa vyjadrilo za ponechanie symbolov (842 hlasov), zatiaľ čo 49 % (809 hlasov) bolo za ich odstránenie (percentá boli zaokrúhlené na dve desatinné miesta). Okrem samotných hlasov prišlo aj množstvo komentárov, ktoré odhaľujú, ako ľudia vnímajú túto citlivú tému.