Príroda pomaly zhasína. Svätojánske mušky čelia hrozbe vyhynutia
Svet môže pohltiť poriadná tma. Nie, nedochádzajú nám zdroje, vďaka ktorým máme svetlo aj počas noci, práve naopak. Mizne svetlo, ktoré síce nie je silné, no je neodmysliteľnou súčasťou rozsiahlych ekosystémov. Svetlušky totiž čelia nepríjmenej hrozbe vyhubenia.
Na svete žije zhruba 2 000 rôznych druhov svetlušiek, a to najmä v miernom a tropickom pásme, teda aj v našich zemepisných šírkach.
Drobný hmyz sa vyznačuje hlavne jednou špecifickou vlastnosťou. Vďaka oxidácii luciferínu (pigment, pozn. red.) na oxyluciferín sú svetlušky schopné bioluminescencie.
[ad][/ad]Sú šikovnejšie ako úsporné žiarivky
Zďaleka však nemajú na svietenie monopol. Žiaria napríklad aj niektoré druhy dážďovky, morské živočíchy, ale i huby a rôzne baktérie. Svetelný orgán svetlušiek je však mnohonásobne efektívnejší ako najúspornejšie žiarivky vytvorené ľuďmi. Až 98 percent uvoľnenej energie dokáže premeniť na svetlo.
„Lampášik“ majú umiestnený na spodnej strane šiesteho a siedmeho článku. Nesvetielkujú iba dospelé jedince, ale podľa odborníkov aj ostatné vývojové štádiá. Prevažnú časť života prežije svetluška v podobe dravej larvy.
[article slug=”vcely-su-ohrozene-ich-produkty-mozu-byt-coskoro-luxusom”][/article]Prelomový výskum
Zo svetla, ktoré prinášajú do tmavých nocí sa však možno nebudeme tešiť dlho. Podľa najnovšej štúdie univerzity Tufts totiž svetlušky čelia reálnej hrozbe vyhynutia, informujú vedci na stránke univerzity.
Správa OSN z minulého roka, ktorú spoločne vypracovalo viac ako 400 odborníkov, svet varovala pred v poradí šiestym masovým vymieraním druhov. Medzi najzraniteľnejšie živočíchy pritom patria spravidla zástupcovia hmyzu.
Vedecký tím Univerzity Tufts pod vedením biologičky Sary Lewis zameral na štúdium svetlušiek. Závery štúdie sú vďaka spolupráci s odborníkmi z celého sveta globálne, a preto možno tento výskum považovať za prelomový.
Pesticídy a strata biotopov
Odborníci z univerzity Tufts totiž popri vlastnom terénnom výskume kontaktovali aj vedcov z rôznych kútov sveta, aby zistili, čo ohrozuje regionálne žijúce druhy svetlušiek. Rozhovormi s nimi dokázali identifikovať tri najvážnejšie hrozby, ktoré celosvetovo ohrozujú ich klesajúcu populáciu. Vedci z celého sveta sa zhodli, že najnegatívnejší vplyv má na bioluminescenciujúci hmyz strata prirodzených biotopov. Druhou najvážnejšou hrozbou je nadmerné využívanie pesticídov.
Strata biotopov posúva bližšie k hranici vyhynutia väčšinu voľne žijúcich živočíšnych druhov, nie je preto prekvapením, že aj pre svetlušky predstavuje najvážnejšiu hrozbu práve tento faktor. Mimoriadne negatívne dôsledky majú však na svetlušky pesticídy. Larválne štádium svetielkujúceho hmyzu totiž trvá až dva roky, počas ktorých prežívajú ukryté v pôde alebo vo vode. Vedci v tlačovej správe uvádzajú, že viaceré dôkazy nasvedčujú o negatívnych dôsledkoch bežne využívaných insekticídov na populáciu svetlušiek.
Svetelné znečistenie
Tretím najčastejším faktorom, ktorý ohrozuje populáciu svetlušiek je podľa zistení vedcov svetelné znečistenie. V krátkom čase tak ide už o druhú vedeckú štúdiu, ktorá označuje svetelný smog za jednu z hlavných príčin vymierania hmyzu.
Podľa biológov z Univerzity Tufts umelé osvetlenie narúša biorytmus svetlušiek rovnako ako aj ich rituály párenia. Svetlušky totiž bioluminescenciu využívajú na lákanie partnerov, v dôsledku umelého osvetlenia je táto úloha oveľa náročnejšia.
• Svetluška svätojánska je chrobák z čeľade svetluškovité. Ľudovo sa nazýva aj svätojánska muška. Patrí do radu chrobákov.
• Samičky svietia viac, a to preto, aby prilákali samčekov. Vyzývajú ich tak k páreniu.
• Samčekovia lietajú jeden až dva metre nad zemou, ak uvidia svietiace samičky, zletia k nim na zem.
• Blikajúce svätojánske mušky najčastejšie vidieť od 22.00 hod. až do jednej po polnoci.
• Svetlušky si ľudové pomenovanie vyslúžili aj preto, že ich je najviac vidieť okolo sviatku sv. Jána (24. jún), no zahliadnúť ich možno počas celého leta.
• Existuje viacero druhov, tie na našom území svietia žltozeleno, tropické načerveno a japonský druh aj namodro.
• Dospelé svetlušky žijú len niekoľko dní. Splodia nové potomstvo a potom uhynú.
Zdroj: interez.sk
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.