Regionálny lesnícky deň si v Mestskom parku užili stovky detí
Minulý týždeň sa v Mestskom parku uskutočnilo zábavné, ale i náučné podujatie Regionálny lesnícky deň Košice. Každoročne ho organizujú Mestské lesy Košice, a. s., spolu so štátnym podnikom Lesy SR. Jeho cieľom bolo priblížiť žiakom, ale aj všetkým milovníkom prírody prácu a poslanie lesníkov.
Stovky žiakov zo základných škôl tak nesedeli v laviciach, ale prišli do Mestského parku, aby sa naučili, prečo sú lesy pre nás také dôležité. Tak ako aj po minulé ročníky, bol im aj širokej verejnosti zážitkovou formou priblížený svet rastlín či živočíchov. Žiaci sa naučili, ako sa správať v prírode, ale aj to, ako rozpoznať stopy zvierat či semená rastlín. Nechýbala lesná pedagogika.
„Zameraná je na spoznávanie prírody, života lesa a objavovanie prírodných zákonitostí prostredníctvom hier a zážitkov. Určená je najmä deťom, ale aj všetkým tým, ktorí majú radi lesy,“ hovorí riaditeľ Mestských lesov Košice Tibor Róth.
Aj kurz prvej pomoci
Deti čakalo vyše dvadsať zručných a poznávacích aktivít. Mohli si vyskúšať strieľanie šípov z luku alebo pílenie dreva, ktoré je neodmysliteľnou súčasťou práce lesníkov. Na pamiatku si so sebou odniesli vlastnoručne vyrobené píšťalky, vystrúhané ceruzky či drevené medailóny. Získali informácie o zvieratách a rastlinách, ktoré žijú v našom okolí, a takisto sa naučili, ako uhasiť oheň v prírode či vyrobiť vtáčiu búdku.
Ovládať prvú pomoc pri pohybe v prírode je veľmi dôležité. Malým zvedavcom to názorne predviedli dobrovoľníci zo Slovenského Červeného kríža Košice. Program zahŕňal aj sprievodné ukážky kynológov či trubačov. Žiakov zaujalo aj vystúpenie sokoliarov sv.
Bavona zo Štiavnických Baní. Kúsok lesa sa vďaka tomuto podujatiu podarilo presunúť do centra nášho mesta „Je veľmi dôležité, aby si deti vybudovali vzťah k prírode a chránili ju. Všetci sme predsa jej súčasťou,“ dodáva T. Róth.
Lepšie ako teória
Regionálneho lesníckeho dňa v Košiciach sa zúčastnili stovky detí z viacerých základných škôl. Túto akciu ocenili nielen tí najmenší, ale aj viacerí učitelia. Pedagogička Monika Bartuneková zo Základnej špeciálnej školy na Vojenskej ulici nám prezradila, že si spolu so svojimi žiakmi nenechala ujsť ani jeden ročník.
„Deti najviac oceňujú, ak je niečo prakticky ukázané. Je to pre nich oveľa lepšie ako teória. Mládež nechodí do prírody tak často, ako by mala. Som rada, že aspoň týmto spôsobom ju môžu spoznať.“
Pre širokú verejnosť
Aktivity pozostávali najmä z lesnej pedagogiky, no poobedie bolo venované aj diskusiám s lesnými pedagógmi a lesníkmi. Akcia nebola venovaná len deťom, ale aj širokej verejnosti.
„Som veľmi rád, že sa v našom meste konajú takéto podujatia, ktoré sú náučné a zároveň zábavné. Mám pocit, že mladí ľudia v dnešnej dobe akoby strácali záujem o lesy. Nevedia rozoznať stromy či zvieratá. Akcie takého charakteru aspoň ukážu, aké je príroda krásna,“ povedal jeden z účastníkov Peter Varga.
Anketa: Ktoré aktivity sa im najviac páčili a aký majú vzťah k prírode.
(ML)
Odporúčané články
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.