Rekonštrukcia a nevidiaci
Veľa vidiacich Košičanov posielalo rôzne podnety v rámci rekonštrukcie električkových tratí, ktoré sa týkali značenia priechodov pre nevidiacich.
Pomoc únie
„Vyhláška o označovaní priechodov vodiacimi pásmi platí na Slovensku od roku 2002, takže to nie je nová vec. To, že v Košiciach sa to nerobilo, je iný problém. Vďaka Únii nevidiacich sa však ľady pohli a stali sme sa účastníkmi všetkých stavebných konaní, hoci to nevyplýva zo žiadneho zákona,“ hovorí odborná pracovníčka pre oblasť architektonických bariér Marta Pajkošová.
„Po prvý raz sa tak stalo pri stavbe obchodného centra na Námestí osloboditeľov, kde som si nafotila všetky nedostatky a odniesla som ich ukázať na stavebný úrad. Odvtedy je naša spolupráca veľmi dobrá a máme dobré vzťahy aj so stavbármi i projektantmi. Dnes už fungujeme tak, že k nám príde dokumentácia a my posúdime, či sú všetky prvky podľa vyhlášky. Potom dáme súhlasné alebo nesúhlasné stanovisko.“
Vidiaci nemusia chápať
Prečo sa aj napriek tomu vyskytli nedostatky pri terajšej rekonštrukcii? „Projektovú dokumentáciu robili v Brne a komunikácia bola na diaľku. Musím upozorniť na fakt, že veľa vidiacich nechápe, prečo napríklad bol signálny pás ukončený pri nejakom plote alebo pri budove. Signálny pás navádza nevidiaceho k informácii. Buď je to stĺp so svetelnou signalizáciou, alebo plot, dom či rozhranie medzi chodníkom a trávou. Je to vlastne jeho vodiaca línia. Nevidiaci pokračuje popri dome či plote tam, kam potrebuje ísť.
Ešte stále sa robia úpravy a vkladajú sa prvky pre zrakovo postihnutých. V rámci stavby sa robili rôzne zmeny v projektových dokumentáciách. Napríklad, ak bola v strede priechodu kanálová šachta, museli sa zmeniť aj navádzacie pásy, pretože do poklopu sa nedajú vkladať prvky, ktoré potrebujeme mať v priechode.”
Prvky sú tam, kde majú byť
„Prešla som si všetky stavby v Košiciach, ktoré sa robili v rámci rekonštrukcie. Niekde sa robia ešte nástreky navádzacích pásov. Vyzerá to tak, že všetky naše prvky sú po rekonštrukcii v poriadku,“ skonštatovala Pajkošová.
Foto: Tomáš László
Odporúčané články
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.