Remeslo z kraja sveta si môžete aj vyskúšať
Hrnčiarstvo, brašnárstvo, kovotepectvo, kováčstvo… Tradičné remeslá zavítali do košického obchodného centra Atrium Optima. Malý remeselnícky jarmok Remeslo z kraja sveta potrvá do stredy.
Podujatie sa uskutočnilo ako projekt Remeselníckeho inkubátora Gemer (RINK). Cieľom je predstaviť tradičné remeslá z gemerského regiónu, ale i celého Košického kraja.
Pandémia ochorenia COVID-19 pozastavila množstvo aktivít, ktoré súvisia s prezentovaním tradičných remesiel. „Svet sa zastavil a my sme rozmýšľali ako vyjsť v ústrety remeselníkom, ktorí tvoria, ktorí nemali šancu zúčastniť sa žiadneho jarmoku, či festivalu, keďže sa nekonajú. Nakoniec sa nám podarilo zorganizovať malý remeselnícky jarmok,“ povedala riaditeľka Gemerského osvetového strediska Helena Novotná.
[ad][/ad]Výrobca fujár aj brašnár
V databáze majú okolo štyristo remeselníkov. Oslovili ich s tým, že ak by mali chuť a vôľu mohli by sa zúčastniť jarmoku v obchodnom centre Atrium Optima. „Ozvalo sa nám množstvo ľudí, ale je tam možné umiestniť len 15 stánkov. Niektoré ostávajú do stredy, iné sa zas vymenia,“ dodala.
Nájdete tam hrnčiara, brašnára aj výrobcu fujár, ktorý vám ukáže sa ako sa na tomto tradičnom slovenskom nástroji hrá. „Ja ich sám vyrábam už vyše 20 rokov. Raz som ich zazrel v Kežmarku na jarmoku a veľmi sa mi to zapáčilo. Som samouk. Sám som sa na nich naučil hrať a aj vyrábať. Je však pravda, že som vyzvedal od skúsenejších. Výroba fujary so zdobením trvá aj 200 hodín. Len drevo schne tri- štyri roky,“ prezradil Pavol Tomko.
Milovníci miniatúrnych umeleckých diel sa určite potešia krasliciam. Vyrába ich Diana Bradáčová. „Pacujem s voskovým reliéfom, čiže roztápam horúci vosk a kombinujem ich s madeirou.“
[ad2][/ad2]Pokračovanie článku s videom je na druhej strane.
[break][/break]Tancujúca rodinka
Návštevníci si nielenže výrobky môžu zakúpiť, ale remeslo si aj vyskúšať. „Ten, kto má odvahu môže dekorovať kraslicu, vyraziť si mincu, ale napríklad si vyskúšať tkanie, prípadne ihlou šiť kožu, čo je veľmi náročné,“ hovorí manažérka pre Remeselníckeho inkubátora Gemer Renata Palme.
Pred vstupom na malý jarmok vás čaká aj tancujúca rodinka vyrezaná z dreva. „Ak budete s nimi rýchlo tancovať až sa im spod nôh začne pariť,“ smeje sa rezbár Erik Trella, ktorý sa remeslu venuje už vyše 10 rokov. „Začal som sakrálnou tematikou na malých obrázkoch, ale časom sa moja tvorba začala zväčšovať. Vyzeral som už aj sedem metrovú sochu sv. Urbana . Nachádza sa v Malej Tŕni.“
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.