Rodičia detí s diabetom sa stále viac stretávajú s diskrimináciou v školskom prostredí
Pri príležitosti blížiaceho sa Svetového dňa diabetu (14. november) bol zrealizovaný prieskum u rodičov detí s diagnózou diabetes mellitus 1. typu (DM 1) v oblasti integrácie vo vzdelávaní a ich prípadnej diskriminácie. Jeho cieľom bolo zmapovať situáciu a názory rodičov v tejto problematike.
Dotazník vyplnilo 275 rodičov a žiakov, ktorí reagovali na otázky na základe vlastných skúseností.
[article slug=”najdolezitejsim-lekarom-pri-liecbe-cukrovky-je-sam-pacient”][/article]„Ako rodičom detí s diabetom nám prirodzene záleží na tom, aby sme otvárali diskusiu na túto tému a riešili otázky, ktoré sa nás bytostne týkajú. Na základe tohto prieskumu sme zistili, že až 15 percent respondentov sa stretáva s diskrimináciou pravidelne, až 56 percent príležitostne,” na základe prieskumu organizovaného Neformálnym združením rodičov detí s diag. DM1 – Dia mamičky hovorí Kornel Csach.
[ad][/ad]Pre pedagogický zbor bol príťažou
Jeho slová dopĺňa Gabriela Chlpošová, matka 11-ročného Lukáša, ktorý diabetom 1.typu trpí od 5,5 roka. „Už od materskej školy sme sa stretávali s komplikáciami spojenými s touto diagnózou. Keďže nie sú presne stanovené postupy, všetko bolo na dohode, edukácii zainteresovaných. Nie je napríklad úplne jasné kto bude dieťaťu vážiť stravu, kto a či mu podá inzulín alebo ho upozorní na to, kedy má jesť. Bolo to náročné obdobie, ktoré sme však nakoniec zvládli.“
Na základe skúseností si základnú školu vyberali s predstihom. „Ani tu to však nebolo jednoduché, keďže syn sa postupne stal pre pedagogický zbor príťažou. Najsmutnejšie na tom celom je, že ani dieťa, ani my rodičia sme si predsa tento stav dobrovoľne nezvolili,” uzatvára Chlpošová.
Kritické situácie
Jednoznačne najkritickejšie hodnotili rodičia situáciu v oblasti dlhodobejších aktivít organizovaných mimo priestorov školy. Deti sú často na základe rozhodnutia zodpovedných pedagógov vylúčené nielen z viacdňových výletov či lyžiarskych alebo plaveckých výcvikov, ale i z jednodňových výletov a exkurzií.
Ako druhá najkritickejšia situácia sa týkala ochoty pedagógov rozšíriť si svoje poznatky o tomto ochorení. Na treťom mieste respondenti ako kritickú umiestnili situáciu týkajúcu sa stravovania v školských jedálňach.
Škôlku hľadajú ťažko
Rodičia detí predškolského veku často uvádzali, že len veľmi ťažko hľadajú škôlku, ktorá by bola ochotná prijať takéto dieťa. V najčastejších prípadoch sa v praxi stretávajú s tým, že sa do škôlky prijímajú žiaľ až predškoláci, prípadne deti tráviace v škôlke len doobedie.
Podľa údajov NCZI trpí na Slovensku diagnózou DM1 približne 2000 detí a mladistvých do 18 rokov. V rámci zisťovania boli získaných 228 odpovedí rodičov a 25 detí s DM 1. Odpovede v dotazníku teda pochádzajú od viac než 10 percent detí s DM 1 (resp. ich rodičov).
Odporúčané články
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.