Secesné stavby v centre nášho mesta
Košice sú živou encyklopédiou s najväčším počtom kultúrnych pamiatok na Slovensku. V mestskej pamiatkovej rezervácii je vyše 500 chránených objektov. Vďaka tomu sa môžeme kochať v architektonicky rôznorodých slohoch – v gotike, baroku, renesancii alebo secesii. Rozhodli sme sa pozrieť na stavby v secesnom štýle, ktorý zjednotil Európu.
V našom meste sa nachádza okolo dvadsať secesných stavieb. My sme si vybrali tri najzaujímavejšie, ktoré dotvárajú kolorit nášho mesta. Podľa košickej sprievodkyne Dominiky Nazarejovej bola secesia v minulosti považovaná za liek proti škaredosti, čo bolo dôvodom, aby sa začali stavať budovy, ktoré mestá skrášlia. „Secesia vznikla na prelome 19. a 20. storočia. Dá sa veľmi ľahko identifikovať, pretože vychádza z prírodných motívov. Na budovách preto nájdeme rôzne rastliny, listy, stonky a ornamenty. Nátery sú často iba v dvoch základných farbách,“ hovorí sprievodkyňa.
Najtypickejšia secesná stavba – Budova Divízie
Na východnej strane Námestia Maratónu mieru dominuje budova vojenského veliteľstva známa aj pod názvom Divízia. Je azda najtypickejšou secesnou stavbou, ktorá bola dokončená v roku 1908. „Už na vstupnej bráne si môžete všimnúť kvetinové vzory a z boku zase obrazce zvierat. Mreže na oknách sú ornamentálne. Už pri prvom pohľade na túto stavbu vieme jednoznačne určiť, že je secesná,“ približuje sprievodkyňa.
V období svojho vzniku bola najväčšou a zároveň najmodernejšou budovou v meste. Navrhnutá však bola v štýle takzvanej vojenskej secesie. „Ak sa pozriete na jej fasádu vo vyššej časti až pod strechu, nájdete tam vyobrazených rímskych vojakov. Ešte za prvej Československej republiky tam sídlilo veliteľstvo 11. divízie od čoho je odvodený aj jej názov,“ dodáva.
Do 90. rokov patrila vojsku a od roku 1991 sa časť jej priestorov stala domovom Východoslovenského múzea. Momentálne sa tam nachádzajú jej dve expozície. V druhej časti sídli Úrad Košického samosprávneho kraja.
Najumeleckejšia secesná stavba – Malá scéna Štátneho divadla Košice
V každom meste nájdeme množstvo nádherných pamiatok pochádzajúcich z obdobia stredoveku až po moderné štýly. Ani naše historické centrum nie je výnimkou. Jeho prvenstvo spočíva v najväčšej mestskej pamiatkovej rezervácii na Slovensku. Pri prechádzke po Hlavnej ulici priamo v jej strede narazíte na nádhernú ukážku secesie – Malú scénu Štátneho divadla v Košiciach. „Na jej mieste v minulosti stál hostinec Zlatá hviezda. Terajšia stavba pochádza zo začiatku 20. storočia. Pôvodne v nej bolo Veľké kasíno, v ktorom sa stretávala vyššia vrstva Košičanov. Neskôr kasíno prerobili na kino Tivoli, ktoré časom premenovali na Partizán,“ hovorí sprievodkyňa. V 80. rokoch minulého storočia objekt získalo Štátne divadlo.
Budova čakala na svoju rekonštrukciu vyše 30 rokov. Jej obnovu sa podarilo zrealizovať až vďaka projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013. Svoj štýl si však zanechala dodnes. Jej fasáda je zdobená rastlinnými ornamentmi, ktoré sú namaľované na zlatom podklade.
Najkrajšia secesná stavba – Korčuliarsky pavilón
Do trojice najzaujímavejších secesných stavieb patrí aj Korčuliarsky pavilón. Nachádza sa v najpokojnejšej časti nášho centra, v severnej časti Mestského parku. „Korčuliarsky pavilón bol postavený začiatkom 20. storočia. Projektoval ho uznávaný staviteľ Gyula Sándy, ktorý okrem tohto pavilónu postavil aj viacero budov nielen v Košiciach, ale aj v Budapešti,“ približuje sprievodkyňa. Storočná budova vznikla najmä na podnet vtedajšieho Korčuliarskeho a tenisového spolku. Okrem priestorov na športové využitie sa v pavilóne v minulosti nachádzala aj spoločenská miestnosť určená na zábavu a miestnosť na občerstvenie. V objekte sa organizovali výstavy či koncerty. Začiatkom 90. rokov začal pavilón chátrať a dnes vďaka svojej renovácii opäť naberá stratenú krásu.
Keďže ide o rekonštrukciu národnej kultúrnej pamiatky, je dôležité, aby si zachovala svoj ráz. O jej autentickosti svedčia aj dnešné opravy. Vonkajšia časť pavilónu sa už teraz vyníma v dvoch farbách – v prírodnej zelenej a bielej. Secesné prvky sa prejavujú v jeho peknej fasáde, farebnosti a elegantnosti. A my sa pomaly môžeme tešiť na obnovenú krásu jednej z najvýznamnejších secesných stavieb v našom meste.
Foto: Veronika Janušková, Iveta Vaculová
Odporúčané články
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.