Slováci ovládajú angličtinu tak ako Keňania
V celosvetovom porovnaní znalosti anglického jazyka, ktorého sa zúčastnilo 2,2 milióna ľudí sa Slováci umiestnili na rovnakej priečke ako africká Keňa. Znalosť angličtiny na Slovensku dlhodobo stagnuje.
EF Education First zverejnilo Index odbornosti anglického jazyka (EPI) za rok 2020, v ktorom analyzuje dáta z viac než 100 krajín a regiónov, v ktorých rodným jazykom nie je angličtina. Tento rok obsadilo prvú priečku Holandsko, zatiaľ čo Dánsko a Fínsko skončilo na druhej a tretej priečke.
Slovensko sa umiestnili na 22. priečke spoločne s Keňou. Pohľad na výsledky z predošlých rokov zároveň ukazuje, že naša úroveň znalosti najväčšieho svetového jazyka skôr stagnuje, hoci celosvetová úroveň rastie, obzvlášť v Číne. Pre budúcnosť Slovenska to môže predstavovať vážny problém.
[ad][/ad]Filmy a seriály nestačia na školu
Zaujímavým zistením je, že ľudia vo veku 40+ mali v teste lepšiu angličtinu ako 18-20 roční. Z toho je zjavné, že formálne jazykové vzdelávanie na strednej a vysokej škole je nedostačujúce a študenti po skončení školy potrebujú svoje znalosti angličtiny „dobehnúť“, kým sa ich jazyková úroveň zvýši.
Aj keď mladšia generácia prichádza do styku s angličtinou častejšie a sleduje v tomto jazyku filmy a seriály, nestačí to na porozumenie gramatiky a ďalších náležitostí jazyka. V pracovnom prostredí je však ich znalosť nevyhnutná.
Angličtinu najmenej ovládajú štátni zamestnanci
Najhoršiu znalosť angličtiny pritom celosvetovo vykazovali štátni zamestnanci. Po príklady nie je na Slovensku potrebné chodiť ďaleko. Práve štátny sektor je zároveň v mnohých krajinách vnímaný ako veľmi rigidný a nedobre prijímajúci zmeny. Zlepšovanie úrovne odbornosti v anglickom jazyku tak môže viesť aj k zlepšovaniu v oblasti štátnej byrokracie.
„Výsledky dlhodobého testovania a pozorovania sa dajú zhrnúť do jednej vety: Čím lepšie obyvateľstvo zvláda angličtinu, tým má vyššiu životnú úroveň,” povedala Zuzana Ihnátová, Country Manager EF Education First. Dodáva, že všeobecná vysoká znalosť anglického jazyka znamená kontakt so svetom, najnovšími technológiami, výmenou informácií a poznatkov.
Angličtina je jazyk medzinárodnej spolupráce. Vďaka tomu je jej dôkladná znalosť kľúčovým predpokladom vo vede, výskume technológií, inováciách a vzdelávaní. Nehovoriac už o vrcholových pozíciách v medzinárodných firmách a inštitúciách.
Príležitosť pre každého – ak ju využije
Otvorenosť, ktorú znalosť angličtiny prináša, sa prejavuje okrem iného napríklad v politickej rovnosti či lepšom prístupe k životným príležitostiam. Sociálna mobilita bude v blízkej budúcnosti čoraz viac podmienená práve dobrou znalosťou angličtiny.
„Celosvetovo je najviac anglicky hovoriacich ľudí v Číne. Úroveň jazyka v tejto krajine prudko stúpa a v kombinácii s rozšírením práce z domu vďaka pandémii Covid-19 je možné, že už v blízkej budúcnosti budú čoraz viac vyšších pozícií obsadzovať práve Číňania. Znalosť angličtiny sa stáva konkurenčnou výhodou, ktorú už nie je možné naďalej zanedbávať, bude patriť medzi tie kritické,” upozorňuje Zuzana Ihnátová.
Vycestujte a spoznajte kultúru
Kvalitný jazykový kurz s lektorom, ktorého znalosti vysoko presahujú úroveň svojich žiakov, je základný kameň budúceho úspechu. Rozširovať svoje znalosti je však potrebné aj inak.
„Angličtina sa musí stať všadeprítomnou vo vašom každodennom živote. Filmy a seriály v anglickom jazyku, podcasty, časopisy, knihy. Popri jazyku sa takto vzdelávate v oblasti, ktorá vás zaujíma a baví. No a najrýchlejšie sa jazyk naučíte tak, že do danej krajiny odcestujete, spoznáte tamojšiu kultúru a nájdete si priateľov, ktorých materinský jazyk je angličtina.”
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.