Socialistické mesto
Po 2. svetovej vojne nastal výdych. Optimisti sa domnievali, že ľudstvo sa hádam aj poučilo a že sa začínajú nielen pokojnejšie, ale aj onakvejšie časy. Všetci sa už onedlho môžu mať lepšie než pred vojnou. Stačí zamakať.
Z nadšenia sa rodili smelé plány. Napríklad postaviť pri Košiciach Hutný kombinát (HUKO). Hoci sa rátalo s tým, že väčšina pracovníkov bude žiť v Košiciach (plánovali tam byty pre 35-tisíc obyvateľov), špecialisti mali bývať bližšie, nech sú nonstop poruke. A tak 20. júla 1951 začali a o mesiac vytypovali pozemky v Šaci.
Komfort pre pracujúcich
Pred výstavbou Šaca nemala elektrinu, kanalizáciu, ústredné kúrenie, vodovod ani poštu či lekáreň. Postavením mesta pre hutníkov sa malo ukázať, akí sú robotníci šikovní, keď im už nevládnu kapitalisti. V meste socializmu sa ľudia nebudú nudiť, bude tam dosť prírody a vysoký komfort, skrátka všetko lepšie než kedykoľvek predtým. Naplánovali preto budovu Miestneho národného výboru (MNV), kultúrny dom i telocvičňu. Jasle, materskú školu, základnú i strednú a gymnázium. Kluby, dom pionierov a hotel. Družstevný dom, správu JRD, obchody a služby. Nemocnicu so zdravotným strediskom. Pre učňov školu, internát a dielne. Amfiteáter, letné kúpalisko i zimné kúpele. Ponechali kostol i historické centrum. Šaca začínala byť aj mestom.
Českí odborníci
Sen architektov projektovať ideálne mesto realizovali najmä Brňáci. Vedúcim ateliéru v Stavoprojekte Košice bol Zdeněk Chlup (19212002). Okrem Šace vypracoval aj územný plán Sofie či Prahy, bol členom brazílskeho Zväzu architektov i parížskeho klubu Institute de la vie, ako aj prvým hlavným architektom mesta Brno. S projektmi masívnej výstavby nebola v Československu prax, a tak si vypomohli skúsenosťami, normami i tabuľkami zo ZSSR. Nové centrum malo mať štvorcový pôdorys, v ktorého strede by dominoval MNV. Z kopca nad Šacou mala trčať akurát socha komunistického pohlavára.
Torzo ideálneho mesta
Z plánovaných objektov a 2000 bytov vybudovali menšinu. V roku 1953 zastavili výstavbu HUKO i sídliska. Do blokov, čo už stáli, sa nasťahovali (1954 -1959) príslušníci 7. stíhacieho leteckého pluku. Kvôli vojakom volali miestni obyvatelia Šace predajňu potravín ARMA. Torzo ideálneho mesta socializmu v Šaci nám ušetrí cestu do Novej Dubnice či do Ostravy-Poruby, kde podobný súbor stavieb vyhlásili za mestskú pamiatkovú rezerváciu (2003).
Foto: Štefan Čaplovič
Odporúčané články
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.