Študenti veteriny skúšajú na modeloch zvierat
Študenti Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach (UVLF) si môžu skúšať zákroky na dokonalých replikách domácich zvierat. Získajú tak zručnosti pri odberoch či diagnóze zlomenín.
Novootvorené Centrum klinických zručností UVLF oficiálne sprístupnili minulý týždeň. Podľa vedenia univerzity bude mať kľúčovú úlohu pri štúdiu a výcviku študentov.
Pre rektorku UVLF Janu Mojžišovú predstavuje klinika novú a modernú metódu výučby veterinárneho lekára. „Redukuje stres študenta, ktorý ešte nemusí mať zdravé sebavedomie pri prístupe k živému zvieraťu. Rovnako znižuje stres učiteľa, ktorý musí zabezpečiť, aby celý proces klinického zákroku prebehol podľa základných etických pravidiel,“ uviedla rektorka.
[ad][/ad]Živých zvierat je málo
Podobné centrá sú zriadené na vysokých školách vo Viedni a v Hannoveri. Zdroje na vytvorenie kliniky získala univerzita cez projektovú dotáciu ministerstva školstva vo výške 60-tisíc eur. Ďalších 60-tisíc eur zafinancovala z vlastných zdrojov. Mojžišová dodala, že v budúcnosti plánujú rozšírenie centra na veľké zvieratá hovädzieho dobytka a koní.
Vedúci centra Valent Ledecký uviedol, že pracovisko bolo potrebné pre vysoký počet študentov a stále menší počet zvierat dostupných na pedagogický proces.
„Veterinárna medicína v oblasti malých zvierat sa dnes mení na vysoko špecializovanú oblasť. Keďže je to jediná takáto klinika na Slovensku a rarita v rámci Európy, prinesie to aj vyššiu atraktívnosť univerzity pre zahraničných študentov,“ dodal Ledecký.
Pavel Gomolec, študent piateho ročníka všeobecného veterinárskeho lekárstva, je z novinky nadšený. „Je to veľký posun dopredu. V škole získame teoretické, ale v týchto priestoroch aj praktické vedomosti,“ povedal.
Najviac sa chystá využívať röntgenovú učebňu, ktorá mu pomôže v príprave a dokončení diplomovej práce.
Študentom ponúka možnosť v praxi vyskúšať anestéziológiu, kritickú medicínu, desmurgiu, fluidnú terapiu. Súčasťou je aj konzultačná miestnosť i príjem pacientov na operačnú sálu. Nachádza sa tu aj röntgenologická a ultrasonografická vyšetrovňa, kde študenti budú vyhodnocovať modelové, neskôr aj skutočné zranenia.
foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.