Svätý Valentín má ku Košiciam veľmi blízko
Sviatok všetkých zamilovaných je tu. Zaľúbené páry si vyznávajú lásku viac ako v ostatné dni. Viete však, kto bol svätý Valentín a prečo sa dnešok nesie v znamení oslavy lásky?
Okolo sv. Valentína panuje mnoho legiend. Jedna vraví o tom, že to bol kňaz a lekár, ktorý žil v 3. storočí n. l. za vlády cisára Claudia II,. ktorý zakazoval sobáše svojim vojakom. Myslel si, že manželstvo by mohlo odrádzať bojovníkov od vojenských povinností. Manželky teda považoval za príťaž a sobáše jednoducho zakázal. Valentín bol kňazom, ktorý sa voči tomuto príkazu vzpriečil, pretože ho nepovažoval za správny a milencov začal potajme sobášiť. Claudius však onedlho na jeho vzburu prišiel a Valentína uväznil. Ten sa aj napriek tomu nechcel vzdať svojho presvedčenia, že láska by mala byť spečatená. Claudius ho teda odsúdil na smrť a pod katovu sekeru ho poslal presne 14. februára 269.
[ad][/ad]Svätý Valentín má ku Košiciam veľmi blízko. Podľa košického sprievodcu Milana Kolcuna existujú dokumenty, v ktorých sa píše, že relikvia svätého Valentína je zamurovaná v morovom stĺpe – súsoší Immaculata. Okrem neho sa tam nachádza aj časť pozostatkov iných svätcov, pretože v minulosti bolo zvykom, že sa pozostatky svätých rozdeľovali do viacerých miest. Aj na základe fragmentov v morovom stĺpe môžeme povedať, že Košiciam láska nechýba.
(ML)
[article slug=”spoznajte-silu-bozkavania”][/article]Odporúčané články
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.