Tenká hranica medzi fantáziou a realitou
V populárnej relácii televízie KOŠICE:DNES, ktorú poznáte pod názvom Vyskúšali sme, skúsili sme už naozaj všeličo. Od rôznych športov, cez ľudové tance až po adrenalínové parky. Povedali sme si, že tentokrát sa zameriame na niečo netradičnejšie. Na niečo, čo bolo pre mnohých Košičanov donedávna ťažko dostupné, no zároveň nesmierne lákavé.
Pre všetkých milovníkov playstation a PC hier máme dobrú správu! Na Hlavnej otvorili prvú VR zónu v našom meste!
Inšpiratívna Praha
Pýtate sa, čo vlastne VR zóna je? Ide o miesto – herňu, kde si môžete dopriať ten najlepší virtuálny zážitok.
Miroslav Pál je mladý Košičan, ktorý sa takýmito herňami inšpiroval v Prahe. V hlavnom meste u našich susedov ich majú už päť, a tak sa mu v hlave zrodila myšlienka, že ani v Košiciach by takáto forma zábavy nemala chýbať. Do VR sa ale ľudia nedostávajú len pre zábavu. Má určite aj ušľachtilejšie využitia. Tešia sa z nej napríklad aj tí, ktorí si zariaďujú svoj nový domov. Vďaka nej sa môžu prejsť po svojom ešte nezariadenom dome či byte a v reálnom čase ho zariaďovať nábytkom. No a do tretice, priateľmi s VR sú aj lekári. Umožňuje im totiž vyskúšať si rôzne simulované operácie.
Od hororu až po akciu
Ani my sme neodolali možnosti prekročiť tenkú hranicu medzi fantáziou a reálnym svetom.
Ako som už vyššie naznačila, gro celej VR spočíva v špeciálnych okuliaroch, ktoré keď si nasadíte, ocitnete sa v inom svete. Teda v inom svete podľa vašich predstáv. Miroslav Pál ponúka vo svojej herni hneď niekoľko zážitkov: „Môžete sa báť, je tam akcia, preteky. Logicky myslieť vás prinútia detektívky či rôzne záhady. Hádanky môžete riešiť aj v klasických escape rooms. Nenapadá mi téma, ktorú by VR nepokrývala.“
Ako inak, my sme si chceli vyskúšať čo najviac akcií či horor. Už keď sme tu, tak nech to stojí za to. Miroslav nás ale hneď na začiatku upozornil aj na možnú nevoľnosť, ktorá môže počas hry prísť. Ste totiž izolovaný od reálneho sveta – nevidíte priestor, v ktorom sa reálne pohybujete, keďže máte po celý čas na sebe špeciálne okuliare. Poradil nám, že ak nám príde zle, tak stačí len zavrieť oči a nehýbať sa, alebo si ich jednoducho zosadiť.
Najsilnejší zážitok
Moje prvé stretnutie s virtuálnou realitou bolo ohromujúce. Nielenže som na sebe mala okuliare, ale v rukách som držala dve konzoly, vďaka ktorým som mohla ovládať virtuálny svet. Najsilnejší zážitok a zároveň zvláštny pocit? Zmizli mi ruky! Akonáhle sa totiž dostanete do VR, okolo seba vidíte len svet sprostredkovaný počítačom a konzoly, ktoré držíte v rukách, no tie sú preč…
Po prvotnom šoku zo straty rúk som absolvovala párminútové školenie. Miro mi vysvetlil, ako konzoly pri hre fungujú a čo všetko s nimi môžem robiť. Napríklad aj strieľať z luku. Aspoň na chvíľu som sa cítila ako hlavná hrdinka z fi lmu Hry o život. Interaktívna hra niesla názov Holopoint a mala som v nej jasne zadanú úlohu. Zničiť všetky ciele – neurčité modré predmety, ktoré sa vznášali vo vzduchu, som musela zostreliť šípom. Tie sa po zostrelení roztrieštili na márne kúsky a ja som sa im musela uhýbať. Práve vďaka tejto hre som sa pomerne rýchlo naučila pohybovať a orientovať sa vo virtuálnej realite.
Moja kolegyňa si zvolila trochu drsnejší spôsob zábavy. V hre Raw data musela so zbraňou zlikvidovať nepriateľov, ktorí sa k nej blížili z každej strany. Výhodou tejto hry bolo, že bola dynamická a človek sa pri nej musel stále hýbať. Miroslav nám prezradil, že už nejeden zákazník preto z VR zóny odišiel so svalovou horúčkou.
Hádajte, ako to celé dopadlo? Nepriatelia, samozrejme, zlikvidovali nás…
Na koniec to najlepšie
V závere našej návštevy sme sa rozhodli, že si vyskúšame ešte niečo. Prišli sme sa sem predsa báť… A VR zóna sľubuje aj autentický hororový zážitok. Takže šup-šup ku playstation, okuliare na hlavu a Miroslav nám už púšťa demo hry Resident Evil.
Zrazu sme sa ocitli v tmavej špinavej chalupe. Sedíme na stoličke, ruky máme zviazané a pri nohách nám leží polomŕtvy chlap. Ešte teraz mi behá mráz po chrbte… Koniec koncov, darmo vám budem vysvetľovať, bežte a vyskúšajte to sami. Takýto zážitok ozaj stojí za to.
Zábava za rozumnú cenu
No a čo vlastne potrebujeme, aby sme si mohli dopriať takýto virtuálny zážitok? „Základom je mať výkonný počítač s dobrou grafi ckou kartou a silným procesorom. Samozrejmosťou sú taktiež kvalitné okuliare,“ prezradil nám Miroslav. Táto zábava je ale fi nančne nákladná – len samotné okuliare stoja viac ako 900 eur.
My sme aj preto radi, že Košičanom sa teraz otvorila možnosť, ako si tento zážitok dopriať za rozumnú cenu. Hodinová zábava stoji vo VR zóne dvadsať eur, čo je neporovnateľne lacnejšie ako nákup samotnej technológie.
Ilustračné foto: shutterstock
Odporúčané články
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.