To najkrajšie z Pereša
V našej sérii – “To najkrajšie z “názov mestskej časti” pokračujeme naďalej. Ďalšou mestskou časťou v tejto sérii je jedna z najmladších mestských častí v Košiciach – MČ Pereš, ktorá je súčasťou okresu Košice II.
Okrem toho, že je táto mestská časť jednou z najmladších, je zároveň aj jednou z najmenších mestských častí v Košiciach. Pereš sa nachádza na pozemkoch, ktoré boli pôvodne lesné. Majiteľka týchto lesných pozemkov v marci v roku 1937 požiadala o premenu na ovocné sady. Táto premena bola odsúhlasená, avšak nikdy k nej nedošlo. V máji v roku 1937 bol pozemok od tejto majiteľky odkúpený a v roku 1938 sa začalo s výstavbou obce.
V MČ Pereš sa nachádza len obytná časť, v ktorej majú obyvatelia k dispozícii okrem potravín aj futbalové ihrisko a klub dôchodcov. Otvorený je už aj polyfunkčný objekt Pereš Park, ktorý svojim návštevníkom ponúka viacero služieb. Okolie Pereša tvorí nádherný zelený les.
Farský moderný kostol
Okrem obchodov a služieb sa v tejto mestskej časti nachádza aj Farský kostol Najsvätejšej Trojice. Ide o rímskokatolícku farnosť. Kostol je v modernom štýle a jeho projekt bol vyhotovený v Taliansku. Jeho základný kameň bol posvätený v roku 1990 v Bratislave sv. otcom Jánom Pavlom II. Výstavba kostola sa začala v roku 1993. Výstavba kostola bola dokončená 8 rokov na to v roku 2001. V tom isto roku sa novostavba začala aj používať. Slávnostne konsekrovaný bol až v roku 2006.
(Zuzana Lajčiaková)
Odporúčané články
V Košiciach sa pripravuje rekonštrukcia pamätníka padlých vojakov, ktorí zahynuli počas druhej 2. svetovej vojny. Ten sa nachádza na Námestí osloboditeľov. Mesto Košice uzavrelo zmluvu so Správou mestskej zelene, ktorá zodpovedá práve za opravu Pamätníka vojakov Sovietskej armády.
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.
Všetkých 880 chodníkov v projekte „Adoptuj si chodník a zarábaj“ bolo počas prvých dní tohtoročného piateho ročníka adoptovaných. Mesto Košice tak od včera pridáva nové úseky, čím zvýši počet adoptovateľných chodníkov na viac ako 900.