To najkrajšie z Poľova
Súčasťou okresu Košice II je aj mestská časť Poľov. Aj o tejto mestskej časti si v rámci našej pravidelnej víkendovej série – “To najkrajšie z (názov mestskej časti)” napíšeme.
V minulosti bola táto mestská časť osobitná dedina. Prvá zmienka o tejto mestskej časti, pôvodne dedine, je z 13. storočia. Vidiecky charakter si však zachovala až doteraz. V celej mestskej časti sa okrem domov so záhradami nachádza len jedna bytovka, ktorá ma len 4 byty. Od panelákovej zástavby v meste je oddelená veľkou zelenou plochou.
Názov mestskej časti pochádza pravdepodobne z osobného mena Pavol. Pôvodne však išlo o latinský genitív Paulus – Pauli. Z tejto latinskej formy sa názov menil a pomaďarčoval a vznikol názov Pólyi. Neskôr, keď dedinu obsadili Slováci, sa zmenil aj názov na Poľov.
Príjemne strávený deň s koňmi
Pes či mačka nepochybne patria medzi najobľúbenejšie zvieratá. Prenádherným a veľmi obľúbeným zvieraťom je aj kôň. Kone si obľúbia nielen dospelí, ale najmä deti. Asi každé jedno dieťa sa veľmi rado povozí na koni. Jazda na koni je skvelým zážitkom a pre niekoho aj jednou z najkrajších chvíľ.
V MČ Poľov sa nachádzajú dve jazdecké školy. Jednou je Jazdecká škola Fébus, ktorá počas letných mesiacov organizuje aj jazdecké denné tábory. Veková hranica je 9-10 rokov, ale výnimku môžu tvoriť aj 8-ročné deti, ktoré sa cítia na prácu s koňmi.
Druhou jazdeckou školou je Konský raj Poľov. Prechádzka na koni dokáže príjemne spestriť deň. Dopriať si môžete vychádzku krásnou prírodou, ktorá sa v okolí nachádza. Nevadí ani to, ak ste na koni nikdy nesedeli. V Konskom raji vás to naučia. Okrem koňov majú aj poníky, ktorými potešia aj malé detičky.
Klasicistický kostol
Výrazná žltá budova, ktorú v Poľove určite neprehliadnete, je klasicistický Kostol sv. Michala archanjela. Kostol bol postavený v roku 1822 a veža niekoľko desiatok rokov na to v roku 1858. Ide o jednoloďovú stavbu, ku ktorej bola pristavaná sakristia. Kostol prešiel počas rokov niekoľkými rekonštrukciami. Veža, ako ju teraz môžeme vidieť, bola do tejto podoby prestavaná v rokoch 1896 – 1901. Po I. svetovej vojne došlo k sanačným prácam a situácia sa zopakovala aj po II. svetovej vojne. K prestavbe kostola znova došlo aj v rokoch 1961 – 1963. Rekonštruovaná bola aj strecha veže a fasáda a to v rokoch 1995 – 1997. Posledná rekonštrukcia, ktorá bola na tomto kostole robená, sa uskutočnila v roku 2001. V tomto prípade išlo o radikálnu a modernú rekonštrukciu. Za národnú pamiatku bol tento kostol vyhlásený v roku 1972, kedy oslávil 150 rokov.
(Zuzana Lajčiaková)
Odporúčané články
Meteorológovia vydali výstrahu prvého stupňa pred snežením, ktorá pre metropolu východu platí od štvrtka 23:00 až do piatkového poludnia. Slovenský hydrometeorologický ústav predpovedá, že v Košiciach môže napadnúť 5 až 15 centimetrov snehu. Na základe tejto predpovede je zimná údržba mesta pripravená na prvý zásah v tejto sezóne.
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.