To najkrajšie z Poľova

Súčasťou okresu Košice II je aj mestská časť Poľov. Aj o tejto mestskej časti si v rámci našej pravidelnej víkendovej série – “To najkrajšie z (názov mestskej časti)” napíšeme.
V minulosti bola táto mestská časť osobitná dedina. Prvá zmienka o tejto mestskej časti, pôvodne dedine, je z 13. storočia. Vidiecky charakter si však zachovala až doteraz. V celej mestskej časti sa okrem domov so záhradami nachádza len jedna bytovka, ktorá ma len 4 byty. Od panelákovej zástavby v meste je oddelená veľkou zelenou plochou.
Názov mestskej časti pochádza pravdepodobne z osobného mena Pavol. Pôvodne však išlo o latinský genitív Paulus – Pauli. Z tejto latinskej formy sa názov menil a pomaďarčoval a vznikol názov Pólyi. Neskôr, keď dedinu obsadili Slováci, sa zmenil aj názov na Poľov.
Príjemne strávený deň s koňmi
Pes či mačka nepochybne patria medzi najobľúbenejšie zvieratá. Prenádherným a veľmi obľúbeným zvieraťom je aj kôň. Kone si obľúbia nielen dospelí, ale najmä deti. Asi každé jedno dieťa sa veľmi rado povozí na koni. Jazda na koni je skvelým zážitkom a pre niekoho aj jednou z najkrajších chvíľ.
V MČ Poľov sa nachádzajú dve jazdecké školy. Jednou je Jazdecká škola Fébus, ktorá počas letných mesiacov organizuje aj jazdecké denné tábory. Veková hranica je 9-10 rokov, ale výnimku môžu tvoriť aj 8-ročné deti, ktoré sa cítia na prácu s koňmi.
Druhou jazdeckou školou je Konský raj Poľov. Prechádzka na koni dokáže príjemne spestriť deň. Dopriať si môžete vychádzku krásnou prírodou, ktorá sa v okolí nachádza. Nevadí ani to, ak ste na koni nikdy nesedeli. V Konskom raji vás to naučia. Okrem koňov majú aj poníky, ktorými potešia aj malé detičky.

Klasicistický kostol
Výrazná žltá budova, ktorú v Poľove určite neprehliadnete, je klasicistický Kostol sv. Michala archanjela. Kostol bol postavený v roku 1822 a veža niekoľko desiatok rokov na to v roku 1858. Ide o jednoloďovú stavbu, ku ktorej bola pristavaná sakristia. Kostol prešiel počas rokov niekoľkými rekonštrukciami. Veža, ako ju teraz môžeme vidieť, bola do tejto podoby prestavaná v rokoch 1896 – 1901. Po I. svetovej vojne došlo k sanačným prácam a situácia sa zopakovala aj po II. svetovej vojne. K prestavbe kostola znova došlo aj v rokoch 1961 – 1963. Rekonštruovaná bola aj strecha veže a fasáda a to v rokoch 1995 – 1997. Posledná rekonštrukcia, ktorá bola na tomto kostole robená, sa uskutočnila v roku 2001. V tomto prípade išlo o radikálnu a modernú rekonštrukciu. Za národnú pamiatku bol tento kostol vyhlásený v roku 1972, kedy oslávil 150 rokov.

(Zuzana Lajčiaková)
Odporúčané články

Nielen fanúšikovia histórie v Košiciach budú mať od tejto soboty ďalší dôvod vyraziť na prechádzku a poznávanie centra mesta. Po zimnej prestávke opätovne otvára svoje brány podzemný Archeologický komplex Dolná brána na Hlavnej ulici. Verejnosti v našom meste ako aj turistom z celého sveta bude interaktívna expozícia v tejto národnej kultúrnej pamiatke prístupná každý deň od 10.00 do 18.00 hod.

Ako pripomenuli na sociálnej sieti, košickí lesníci sa tradične venujú ochrane tiahnucich žiab, ktoré sa presúvajú zo zimovísk na miesta rozmnožovania.

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) bude musieť prehodnotiť plán na obstaranie 15 jazdených autobusov. Do verejného obstarávania, ktoré bolo vyhlásené začiatkom februára, sa neprihlásil žiaden uchádzač. Súťaž tak bude zrušená.