To najkrajšie z Ťahanoviec
Ďalšou mestskou časťou v našej sérii – “To najkrajšie z (názov mestskej časti)” je mestská časť, ktorá je súčasťou okresu Košice I. Je ňou MČ Ťahanovce.
Mestská časť Ťahanovce si až dodnes zachovala vidiecky charakter. Prvá zmienka pochádza z roku 1264. Samostatnou obcou boli Ťahanovce až do roku 1969. Dominantou tejto MČ je Kostol sv. Anny. Postavený bol v neskoroklasicistickom slohu v roku 1850. Budova fary už stála pred tým, ako postavili kostol. Pochádza z roku 1795 a postavená bola v klasicistickom slohu.
V tejto mestskej časti sa zachovalo aj mnoho sedliackych domov. Tie pochádzajú zo začiatku 20. storočia. Z roku 1913 sa zachovala aj kaplnka sv. Jána Nepomuckého.
Planíkové pleso a Ťahanovský les
Košice sú jediným mestom na Slovensku, v ktorom sa nachádza pleso a jeho názov je Planíkové pleso. Toto pleso je zložené z troch jazierok. Pleso je schované v lese, ale cesta k nemu je jednoduchá.
K plesu sa dá dostať aj zo Sídliska Ťahanovce. Táto trasa je nenáročná a dlhá 1 km. Prechádzka k plesu je ako stvorená najmä pre tých, ktorí majú radi prírodu a prechádzky na čerstvom vzduchu.
Pre náročnejších turistov vedú k Planíckemu plesu dve trasy. Jedna s dĺžkou 6,3 km s dĺžkou trvania 1 hodiny a 52 minút vedie z Družstevnej pri Hornáde. Najdlhšia trasa, ktorá ma 7,2 km (2 hodiny a 2 minúty), vedie zo sídliska Dargovských Hrdinov.
Ťahanovský les je ďalším ideálnym miestom pre tých, ktorí majú radi prechádzky v prírode a na čerstvom vzduchu. V tejto lokalite sa nachádzajú aj stoly a altánky. Týmto lesom prechádza aj cykloturisická modrá trasa, ktorá končí v MČ Krásna.
Technické pamiatky
V Ťahanovciach sa nachádzajú tri technické pamiatky. Prvou je Starý Ťahanovský tunel. Tunel postavili v roku 1870. Je dlhý 277 metrov. Razili ho rakúskou tunelovou sústavou. Ustupujúce nemecké jednotky tento tunel zničili koncom druhej svetovej vojny. Tunel začali v marci 1945 opravovať, avšak následkom porušenia zemnej štruktúry horniny v uvoľňovaní tunela nebolo možné pokračovať.
Druhou technickou pamiatkou je Nový Ťahanovský tunel dlhý 320 metrov. Razenie tunela sa začalo v roku 1951 a elektrifikácia prác začala v roku 1952. Tento tunel bol prvým tunelom v republike, ktorý sa staval novým spôsobom, ktorý spočíval v prevedení izolácie a obmurovky na líci rubového muriva. Definitívne bol dokončený v roku 1954.
Poslednou technickou pamiatkou v Ťahanovciach je Ťahanovský most postavený v roku 1932. Postavený je na troch pilieroch. Ide o železobetónový a trojpoľový most. Dĺžka tohto mostu je 71 metrov a medzi zábradlím je široký 6,5 metra. V rámci Košíc je tento most, v smere toku rieky Hornád, prvý. V lete v roku 2006 bol tento most kompletne rekonštruovaný. Počas rekonštrukcie sa vymenilo zábradlie. Kocky na tomto moste nahradil asfalt.
Zdroj: (tahanovce.eu, keturist.sk, Zuzana Lajčiaková)
Odporúčané články
Pred nedávnom sa kultúrno-spoločenské centrum v mestskej časti Košice-Západ naplnilo tónmi zborového spevu.
Košická lekárska obec i pacienti prišli o významnú osobnosť. MUDr. Dušan Frič, CSc., dlhoročný primár a rešpektovaný gynekológ a pôrodník, zomrel vo štvrtok 7. novembra vo veku 74 rokov. Jeho odborné znalosti a ľudský prístup pomohli nespočetnému množstvu žien a na svet priviedol stovky detí.
Členovia Hasičského a záchranného zboru navštívili Materskú školu Budapeštianska 1 a jej elokované pracovisko na Viedenskej 34 v Košiciach, aby najmenším deťom zábavnou a interaktívnou formou priblížili základy bezpečnosti a predstavili im prácu záchranných zložiek.