To najkrajšie z Vyšného Opátskeho
Naša séria o tom najkrajšom z mestských častí pokračuje aj naďalej. Dnes prinášame článok o tom najkrajšom z MČ Vyšné Opátske, ktorá je súčasťou okresu Košice IV.
Vyšné Opátske ako mestská časť vznikla v roku 1990 zlúčením katastra Vyšné Opátske a vtedajšieho Košice – Východ. Dnes táto mestská časť pozostáva z dvoch katastrálnych území – Vyšné Opátske a Nižná úvrať.
Územie Vyšného Opátskeho kedysi patrilo Benediktínskemu opátstvu. Na tomto území na svahoch kopcov nad terajšou obcou sa rozhodli založiť vinice. V okolí viníc potom vznikali domy a ulice.
Prvá písomná zmienka o území tejto mestskej časti pochádza z roku 1344. Opát z Krásnej nad Hornádom vtedy povolil budovanie viníc. Podmienkou ale bolo odvádzanie podmienkových daní opátstvu.
Vinohradníctvo tu zaniklo po morovej epidémii a protihabsburskom povstaní vedeným Františkom II. Rákóczim. V tom čase došlo k vyľudneniu Košíc a okolia. Vinohradníctvo tak zaniklo, pretože tieto vinice nebolo možné obrábať.
Výhľad na Košice
Najkrajším miestom v mestskej časti Vyšné Opátske je jednoznačne Heringeš, z ktorého máte možnosť nádherného výhľadu na Košice. Nádherné výhľady sa postarajú o skvelú atmosféru, ktorú vo večerných hodinách doplní západ slnka a v noci osvetlené Košice. Miesto je ideálne aj na venčenie a vybláznenie psa, ktorý si tu môže užiť obrovský výbeh bez vôdzky. Ani sa nenazdáme a o chvíľu tu bude december a s ním aj Silvester. Ak chcete mať nádherný výhľad na ohňostroj, zažijete ho aj na tomto mieste spolu s panorámou osvetlených Košíc. Priamo na kopec sa jednoducho dostanete aj autom.
Zdroj: (vysneopatske.sk, Zuzana Lajčiaková)
Odporúčané články
Z dôvodu výkopových prác na ulici Široká v MČ Kavečany dochádza od utorka 22. októbra 2024 do ukončenia prác k obmedzeniam premávky autobusovej linky 29.
Viac než sto staromestských seniorov sa zišlo v Radničnej sále na každoročnej Katarínskej zábave, ktorú miestna samospráva zorganizovala na utuženie komunitného života.
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.