To najkrajšie zo Sídliska Ťahanovce
Séria “To najkrajšie z (názov mestskej časti)” sa pomaly blíži ku koncu. Ostalo nám ešte zopár mestských častí. Dnes to bude článok o tom najkrajšom z mestskej časti Sídlisko Ťahanovce, ktorá je súčasťou okresu Košice I.
Začiatok výstavby sídliska, kedy bol položený základný kameň, sa datuje na 5. máj 1985. Prvá časť sídliska sa stavala necelé štyri roky. V roku 1991 vznikla samospráva a v roku 1999 vznikol nový mestský úrad, v ktorom sídli samospráva.
Od roku 1990 začali na tomto sídlisku vznikať obchody, služby, detské ihriská, športoviská. MČ Sídlisko Ťahanovce je klasické sídlisko. Nachádzajú sa tam základné školy, knižnica, lekárne, obchodná pasáž s malými prevádzkami, reštaurácie, veterinárne ambulancie, veľkoobchod pre podnikateľov Metro a čerpacie stanice. Okrem toho sa tam nachádza aj kremácia zvierat – Dúhový most.
Renesančný stĺp
Na území mestskej časti sa nachádza renesančná vežovitá stavba. Ide o stĺp zo 17. storočia, ktorý označuje dôležitú križovatku ciest. V blízkosti tohto stĺpu boli v roku 1848 pochovaní poľskí dobrovoľníci Thworznického légie. Podľa historických dokumentov títo dobrovoľníci padli 11. decembra 1848 pri krytí ústupu maďarských vojsk v okolí Košíc počas vojen v rokoch 1848 – 1849 v časoch Národného obrodenia.
Kameňolom Mesačný park
Skvelé miesto na prechádzky, cykloturistiku či turistiku je kameňolom Mesačný park. Zároveň je to aj ideálne miesto na venčenie psov, ktorí potrebujú dlhé prechádzky. Okrem toho, že je to ideálne miesto na prechádzky v prírode, nachádza sa tu aj povrchová baňa, v ktorej sa ťaží íl.
Lesopark
Lesopark, ktorý sa nachádza v MČ Sídlisko Ťahanovce, je nazývaný aj ako Ťahanovský les. Les je ideálnym miestom na prechádzky, turistiku, cykloturistiku. Nachádzajú sa tam rôzne altánky, ohniská, posedenia a lavičky. Je vhodný na výlety a trávenie voľného času. V lese nájdete aj informačné tabule. Súčasťou je aj cyklotrasa. Po cyklotrase sa z MČ Ťahanovce dá dostať do mestskej časti Krásna. Trasa je dlhá 22 kilometrov.
V lesoparku sa nachádzajú aj dva náučné chodníky. Prvý je venovaný téme prírodných a kultúrno-historických zaujímavostí územia. Dlhý je približne 1,4 km a obsahuje až 8 informačných tabúľ. Druhý sa venuje téme vrstevnatej štruktúry lesných spoločenstiev a charakteristickým živočíchom a rastlinám. Táto trasa je dlhá 1,5 km a obsahuje 7 informačných tabúľ.
Zdroj: (tahanovce.net, Zuzana Lajčiaková)
Odporúčané články
Kultúrno-spoločenské centrum Átrium klub v mestskej časti Košice-Západ privíta všetkých milovníkov výtvarného umenia na výstave maliarky Viery Šamudovskej Sajdak.
Všetkých 880 chodníkov v projekte „Adoptuj si chodník a zarábaj“ bolo počas prvých dní tohtoročného piateho ročníka adoptovaných. Mesto Košice tak od včera pridáva nové úseky, čím zvýši počet adoptovateľných chodníkov na viac ako 900.
Jedna z kľúčových dopravných tepien v Košiciach, Jantárová ulica, získala po mesiacoch prác nový vzhľad.