TOTO je 7 najčastejších chýb pri upratovaní! Robíte ich aj vy?
Takmer každý má po uprataní domácnosti zo seba lepší pocit. Aj keď to nie je zábavná činnosť, treba ju vykonať a je prospešná. Frustrujúce je, že existuje správny a nesprávny spôsob upratovania. Robíte niektorú z nižšie uvedených chýb pri upratovaní svojej domácnosti aj vy?
Používanie „prachovky“
Bez ohľadu na to, ako veľmi sa v reklamách na tieto prachovky uvádza, že zachytávajú prach, nie je to tak. Štetinky tvoriace prachovku sú známe tým, že prach šíria po povrchu, alebo zapríčinia jeho spadnutie na zem, namiesto jeho odstraňovania. Namiesto toho, skúste použiť čistiacu handričku alebo jednorazovú papierovú utierku s vhodným čistiacim roztokom v závislosti od povrchu, na ktorom sa prach nachádza. Myšlienka, že prachovky v skutočnosti „prášia“, je jedným z bežných mýtov o čistení, ktorým môžete prestať veriť.
Znečistený či preplnený vysávač
Keď sa filter vo vysávači nejaký čas nevymenil alebo nevyčistil, vysávač nielenže nedokáže pozbierať toľko nečistôt a prachu, koľko by mal, ale nečistoty sú tiež vyfúknuté späť do vzduchu. Tento problém viete jednoducho odstrániť výmenou alebo vyprázdnením vreciek ihneď po ich naplnení. Jednotlivé súčiastky vysávača môžete vyčistiť, ale aj utrieť handričkou z mikrovlákna alebo vlhkou papierovou utierkou. Údržbu je potrebné vykonávať pri odpojenom vysávači.
Nie všetko patrí do umývačky riadu
Menšie kuchynské náradie ako je napríklad lis na cesnak či strúhadlo má malé zákutia, ktoré umývačka riadu nie je schopná vždy dôkladne vyčistiť. V týchto nástrojoch následne zostane jedlo, ktoré môže splesnivieť a dostať sa do iného jedla pri ďalšom použití. V takomto prípade je lepšie vynechať umývačku riadu, vziať hubku, saponát a umyť ich pod horúcou vodou.
Záchodovú kefu vzápätí vložíte do držiaka
Ak záchodovú kefu vložíte hneď po použití späť do držiaka, vlhkosť a choroboplodné zárodky zo záchoda sa zachytia v nádobe a kefe. Na tomto mieste sa ďalej rozmnožujú. Tieto batérie sa pri ďalšom použití kefy vtierajú späť do vašej toalety, preto sa odporúča nechať záchodovú kefu po vyčistení úplne vyschnúť, predtým než ju vrátite do držiaka. Vďaka tomuto tipu bude vaša domácnosť čistá naozaj, nielen na oko.
Vynechanie čistenia drezu
V drezoch sa rýchlo množia baktérie, pretože ide o vlhké prostredie, kde sa zvyknú zachytávať častice jedla. Tento problém sa ešte zhoršuje, keď v dreze, odtoku alebo v odpadkovom priestore zostane jedlo či voda. Ak tomu chcete predísť, po každom použití by ste mali drez utrieť.
Upratovanie zdola nahor
Ak ste najprv pozametali či povysávali a až potom ste sa rozhodli utrieť omrvinky zo stola, dopustili ste sa veľkej chyby. Omrvinky zo stola či prach z nábytku a políc padá na podlahu, ktorú je potrebné opätovne vyčistiť. Skúste to naopak! Vyčistite miestnosť zhora nadol. Začnite oknami, pokračujte stolom, pohovkou, stolíkmi a až napokon sa pustite do čistenia podlahy.
Umývanie dosky na krájanie saponátom
Zatiaľ čo saponát a horúca voda odstraňujú viditeľné zvyšky jedla z dosky na krájanie, rezy v drevených a plastových doskách zachytávajú mikroskopické častice jedla. Na tomto mieste sa množia baktérie, ktoré sa prenášajú do akéhokoľvek jedla, ktoré na doske pripravujete. Dosky na krájanie by ste nemali dávať ani do umývačky riadu, drevená doska sa môže zdeformovať a prasknúť, a naopak, plastová sa môže roztopiť v horúcej vode a zaparenom prostredí umývačky riadu. Namiesto toho dosky namočte do peroxidu vodíka alebo roztoku bielidla, opláchnite vodou a úplne vysušte.
Zdroj: (rd.com, VU)