Tradícia vianočných stromov siaha hlboko do minulosti. V ktorom meste mal premiéru?
Nikto nevie, kedy presne sa táto tradícia zrodila. Ozdobený stromček je však nesporne jedným z najkrajších symbolov Vianoc.
Strom, alebo zelená vetvička, síce patrí ku kresťanským aj pohanským tradíciám spojeným so zimným slnovratom už tisíce rokov, prvé písomné zmienky o jeho zdobení počas Vianoc však pochádzajú až z roku 1510 z Rigy v Lotyšsku.
Prvé ozdoby boli z papiera a ovocia
Iné zdroje uvádzajú, že tradícia zdobenia vianočných stromčekov pochádza z nemeckého protestantského prostredia. V roku 1584 napríklad kronikár Baltazár Russow písal o tradícii stavania zdobeného stromčeka na jarmočnom námestí. Profesor európskej etnológie na univerzite v Marburgu Ingeborg Weber-Kellerman zas našiel kroniku z Brém datovanú rokom 1570, kde sa uvádza, že ľudia si „jablkami, orechmi, praclíkmi a papierovými kvetmi ozdobili malý stromček a postavili ho v cechovom dome na prospech detí členov cechu, ktoré na Štedrý deň zozbierali maškrty“.
U nás až v 18. storočí
Do bežných domácností však začali stromčeky prenikať až neskôr okolo 17. storočia. Tento zvyk si obľúbili najskôr ľudia v mestách a postupne aj na dedinách. Až v 18. storočí
preskočil hranice Nemecka a rozšíril sa do celého sveta vrátane Slovenska.
Legenda o druidoch
Pre odpoveď na otázku, prečo sa na Vianoce zdobí práve stromček, siahli bádatelia hlbšie do histórie. Z raných čias kresťanstva, keď si nová viera hľadala miesto v srdciach a mysliach pohanov, pochádza legenda o obetnej slávnosti. Starí keltskí kňazi, druidi, verili, že ich bohovia prebývajú v stromoch. Pred jednou duchovnou slávnosťou pripravovali pre bohov krvavú obetu, mladého muža. Na udalosti bol prítomný aj kresťanský misionár Winfried, ktorý sa rozhodol zachrániť mladíkovi život. Zhromaždeniu vyrozprával príbeh o narodení Ježiša Krista v Betleheme, o sile dobra, lásky a viery. Pripomenul, že narodenie Ježiša je najvzácnejší dar Božského otca všetkým ľuďom na zemi. Druidi mladíkovi darovali život a pri strome spoločne oslávili narodenie Ježiša v Betleheme.
Vianočné gule sú z Francúzska
Prvé elektrické osvetlenie vianočného stromčeka sa objavilo v roku 1882 v USA a po počiatočnej nedôvere si získalo veľkú obľubu. V roku 1889 si Francúz Pierre Dupont dal patentovať najobľúbenejšiu ozdobu vianočného stromčeka – fúkanú guľu z jemného skla. Najskôr sa vyrábali jednofarebné gule, neskôr sa ľudia dožadovali aj farebných gúľ prizdobovaných najrôznejšími ornamentmi alebo kresbami. Začiatkom 20. storočia sa objavili aj prvé jemné sklenené srdiečka, hviezdičky, snehové vločky či slzy. Dnes na stromčekoch nájdeme aj salónky a čokoládové figúrky.
Živý či umelý?
Záujem o živé vianočné stromčeky neklesol ani pod tlakom ochrancov prírody či ambícií výrobcov ich umelých príbuzných. Živý vianočný stromček totiž vnáša do našich príbytkov nielen neopakovateľnú vôňu lesa, ale aj jedinečnú atmosféru Vianoc. Podľa tradície by mal živý vianočný stromček vydržať aspoň do Troch kráľov, čo pri troche snahy nemusí byť veľký problém. Na výber je dnes naozaj množstvo druhov i veľkostí. Zúfať navyše nemusí ani ten, kto si nechce vianočný stromček kúpiť, pretože mu je ľúto po sviatkoch ho vyhodiť. Pre takýchto ľudí vymysleli podnikaví ľudia prenájom vianočných stromčekov. Stromček si stačí vybrať a privezú vám ho domov. V Košiciach sa táto služba v minulých rokoch ujala, a preto v nej Správa mestskej zelene mesta Košice pokračuje i tento rok. Kto si však chce prenajať stromček, mal by sa poponáhľať s rezerváciou. V ponuke je totiž len 79 kusov.
(TASR, KER)
Foto: Shutterstock
Odporúčané články
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.