Trápia vás žmolky na oblečení? Potom by ste mali vyskúšať TOTO!
Váš najpohodlnejší sveter, najteplejšia prikrývka, najobľúbenejšie posteľná bielizeň či nohavice na cvičenie spája jedna spoločná vec – náchylnosť na tvorbu hrčiek, hovorovo známych ako ,,žmolky”. Ich výskyt sa spája s bežným opotrebovaním a trením rôznych látok a materiálov o seba. Sklon k tvorbe žmoliek sa líši v závislosti od látky a často sa vytvára (alebo sa ešte zhoršuje) v práčke a sušičke. Prinášame vám zopár užitočných rád, ako sa môžete zbaviť neželaných žmoliek.
Použite žiletku
Pri odstraňovaní žmoliek vám môže pomôcť obyčajná žiletka, avšak musíte byť dostatočne pozorný na to, aby ste si odev nepoškodili. Umiestnite látku na rovný povrch, následne ju pevne natiahnite a jednoducho prejdite žiletkou po žmolke a odtiahnite ju od látky.
Pomôcť môže aj prací prostriedok s celulózou
Odstraňovanie žmolkov z oblečenia a bielizne môže byť únavnou záležitosťou v závislosti od ich rozsahu. Zbaviť sa ich môžete aj výberom správnych pracích prostriedkov, ako napr. tých s obsahom celulózy. Celulóza je enzým, ktorý rozkladá vlákna a odstraňuje škvrny. Nájdete ho v produktoch často označovaných ako „enzymatický prací prostriedok“. Tento konkrétny enzým môže pomôcť uvoľniť a odstrániť žmolky pri praní. V kombinácii s jemným cyklom studenej vody môže tento typ pracieho prostriedku pomôcť znížiť alebo dokonca vyriešiť váš problém s neželanými žmolkami.
Pomôcka na odstránenie žmoliek
Najjednoduchším a najmenej pracným spôsobom je zakúpenie si malého prístroja, tzv. odžmolkovač, ktorý sa o neželané žmolky postará namiesto vás.
Ako zabrániť tvorbe žmoliek?
Pred samotným začatím procesu prania si prečítajte štítky oblečenia a skontrolujte symboly na oblečení, aby ste sa uistili, že sa oň staráte správnym spôsobom. Keď to urobíte, vykonajte kroky uvedené nižšie, aby ste sa vyhli (alebo aspoň znížili) žmolkám na obľúbenom oblečení.
Bielizeň starostlivo roztrieďte
Aby ste sa vyhli žmolkám na oblečení, je dôležité, aby ste pochopili, ako je potrebné bielizeň triediť. A nie, neznamená to hodiť všetko polotmavé oblečenie na jednu kopu a biele na druhú. Roztrieďte oblečenie nielen podľa farby, ale aj podľa typu látky. Týmto spôsobom bude pri praní menej pravdepodobné, že ťažšie tkaniny poškodia ľahšie tkaniny.
Obráťte odev naruby
Ďalším spôsobom, ako zabrániť žmolkovaniu pri praní, je obrátiť odev naruby a zapnúť zipsy, gombíky a háčiky. Pamätajte, že žmolkovanie je výsledkom trenia, čo však nie je jediná vec zapríčiňujúca tvorbu žmoliek. Trenie o tieto tvrdé predmety môže poškodiť vlákna oblečenia.
Nastavte si na práčke správny program a teplotu prania
Pri praní záleží ako na teplote tak aj na programe, ktorý si zvolíte. V prípade eliminovania tvorby žmoliek sa odporúča pranie v studenej vode s použitím najjemnejšieho možného cyklu, alebo dokonca ručné pranie.
Môže byť žmolkovanie znakom nízkej kvality?
Keďže techniky zhotovovania odevov, ako je použitie dlhších vlákien a pevnejšie skrútené priadze, môžu zvýšiť cenu položky, je rozumné predpokladať, že ak položka stojí viac, na výrobu sa použili kvalitnejšie konštrukčné techniky a mala by odolať žmolkovaniu.
Netreba však zabúdať, že samotnému problému predchádza príčina, preto je vhodné sa dostatočne starať o svoje oblečenie, a tým aj prispieť k zamedzeniu tvorby žmoliek.
Zdroj: (rd.com, VU)
Odporúčané články
V priestoroch Kulturparku sa včera konal piaty ročník módnej prehliadky Young Spirits 2024, kde študenti Strednej školy umeleckého priemyslu na Jakobyho ulici prezentovali svoje nové kolekcie s dôrazom na ekologické princípy a recykláciu.