Tréma občas zalomcuje každým
Vystupovanie pred ľuďmi sa zaraďuje medzi najčastejšie fóbie. V okamihu, keď máte rozprávať pred väčšou skupinou ľudí, začnú sa vám potiť ruky, klepú sa vám nohy a hlas sa roztrasie.
Tréma súvisí najmä so strachom z neúspechu. Ľudia, ktorí ňou trpia, majú často sklon k pesimistickému posudzovaniu svojich schopností.
Ako sa jej zbaviť?
Podľa psychologičky Lucie Klasovej z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie na Karpatskej ulici v Košiciach je prirodzené, že ak vám na niečom príliš záleží, tak trému pociťujete intenzívnejšie. „Mýtus zbavenia sa trémy nie je reálny. Človek sa s ňou však môže naučiť pracovať, a to, paradoxne, tým, že sa nebude vyhýbať situáciám, ktoré trému spôsobujú. Dokonca, ak takúto trému prekoná, bude mať zo seba dobrý pocit,“ dodáva.
V prvom rade si je potrebné uvedomiť, že trému pozná každý. Nevyhnú sa jej ani herci či politici, ktorí sa rečníctvom živia. Ak niekto vraví, že trému nikdy nezažil, s najväčšou pravdepodobnosťou klame.
[ad][/ad]Vsugerujte si, že o nič nejde
Zaručeným spôsobom, ako trému potlačiť, je tréning. Nie nadarmo sa hovorí – cvičenie robí majstra. Vystupovanie na verejnosti je potrebné vyhľadávať a nie sa ho strániť. Jednou z najefektívnejších metód na zbavenie sa strachu z vystupovania je vsugerovanie si, že o nič nejde. Každý je omylný a aj ten najlepší rečník sa niekedy pomýli. Je potrebné sa uistiť, že chybou v prejave vám nič nehrozí. „Dôležité je sa však zamyslieť, čo vám trému spôsobuje a čo môžete zmeniť, respektíve ovplyvniť. Človek môže zmeniť postoj k situácii alebo si za jej zvládnutie niečo dopriať. Potrebné je aj pracovať na svojich verbálnych schopnostiach, rozvíjať slovnú zásobu, správne artikulovať. Je možné naučiť sa to svojpomocne alebo pomocou kurzov. Vhodné je takisto dychové alebo relaxačné cvičenie,“ hovorí L. Klasová.
Dôležitým aspektom zbavenia sa trémy je príprava. Ak si svojím prejavom nie ste istý, skúste ho čítať nahlas. Ak text už ako-tak poznáte, skúste sa pri prednášaní pozerať do zrkadla. Poriadne artikulujte a usmievajte sa na seba. Následne skúste prejav bez papiera prerozprávať svojim blízkym.
Pozitívny prístup
Pomáha aj obyčajný autogénny tréning. Pred vystúpením sa snažte nájsť aspoň desať minút pre seba. Sadnite si do pohodlnej polohy a snažte sa upokojiť myseľ, uvoľniť svalstvo a zhlboka dýchajte.
Ak už budete stáť na pódiu, usmejte sa na publikum, pekne ho pozdravte. Berte publikum ako priateľov, s ktorými sa chcete príjemne porozprávať. Nezabudnite sa pred prejavom poriadne napiť, zmizne tak sucho v ústach, ktoré trému sprevádza. Aj keď sa vám možno prvé verejné vystúpenie nepodarí, určite sa netreba vzdávať. Tréningom a pozitívnym prístupom sa zbavíte trémy čo nevidieť.
Odborníka by ste mali vyhľadať vtedy, keď sa zámerne daným situáciám vyhýbate a obmedzuje vás to v práci či bežnom živote. „Určite je to lepšie podchytiť na začiatku, keď sa problém objaví.“
– Trémistom bol aj britský politik a premiér Winston Churchil. Údajne sa jej zbavoval tak, že si predstavoval svojich poslucháčov v deravých ponožkách.
– Taliansky tenorista Andrea Bocelli sa priznal, že má trému pred každým vystúpením. Zbavuje sa jej vierou, že všetko dobre dopadne.
– Anglická speváčka Adele tvrdí, že je trémistkou už odmalička. Pred vystúpením robí dychové cvičenia.
– Aj taká legenda, akou bol člen skupiny Beatles John Lennon, sa trémy nevedel zbaviť. Pred vystúpením bol vždy chorý. Mal zvýšenú teplotu, čo je typický prejav trémy.
Odporúčané články
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.