Týchto 10 miest by mal navštíviť každý Košičan! Videli ste všetky z nich?
Reč bude o typických košických pamiatkach, ktoré častokrát všetci len bezhlavo míňame, no v skutočnosti, aj keď sme rodení Košičania, sme ich nikdy nenavštívili, alebo o nich vieme iba málo.
Slovenské technické múzeum
Slovenské technické múzeum je dôležitou kultúrnou inštitúciou nachádzajúcou sa v Košiciach. Je zamerané na prezentáciu technických a technologických výdobytkov, ktoré ovplyvnili a formovali históriu a vývoj regiónu a celého Slovenska.
V múzeu môžete vidieť historické stroje, nástroje, modely, dokumenty a fotografie, ktoré svedčia o pokroku a technologických inováciách, ktoré viedli k modernizácii a industrializácii Slovenska. Mnohé exponáty sú interaktívne, čo umožňuje návštevníkom lepšie pochopenie technických princípov a významu týchto technológií.
Okrem trvalých expozícií zameraných na rôzne technické oblasti, múzeum pravidelne organizuje dočasné výstavy, workshopy a vzdelávacie podujatia, ktoré osvetľujú rôzne aspekty techniky a technológií a zaujímajú nielen odborníkov, ale aj širokú verejnosť. Aktuálny cenník nájdete TU.
Urbanová veža
Urbanova veža, známa aj ako Urbanova vežička, je historická budova nachádzajúca sa na Hlavnej ulici. Je to jedna z najznámejších a najkrajších veží v meste a patrí medzi významné historické pamiatky Košíc.
Dnes je Urbanova veža dôležitým symbolom mesta Košice a jedným z obľúbených miest pre turistov i miestnych obyvateľov. Na jej vrchole je vyhliadková plošina, ktorá ponúka panoramatický výhľad na historické centrum Košíc a okolie.
Návštevníci tu môžu obdivovať krásu mesta z výšky a zároveň sa dozvedieť viac o histórii a význame tejto pamiatky. Výšku vstupného nájdete TU.
Dóm sv. Alžbety
Dóm svätej Alžbety je charakteristickou a významnou budovou v meste Košice, nachádzajúcou sa na Hlavnej ulici. Je to jeden z najvýznamnejších reprezentantov gotickej architektúry na Slovensku.
Má pozoruhodnú gotickú architektúru s vysokou špicatou vežou, ktorá je jednou z jeho hlavných charakteristík. Fasáda dómu je zdobená sochami a kamennými reliéfmi, ktoré zdôrazňujú jeho historický a náboženský význam.
Je to najväčšia katedrála na Slovensku a údajne najvýchodnejšie ležiaca katedrála západného typu v Európe. Dóm v sebe ukrýva niekoľko unikátov, a tak niet divu, že je obľúbenou zastávkou nielen pre turistov, ale ja domácich, ktorí jeho krásy vstrebávajú zakaždým, keď okolo neho prechádzajú.
Dolná brána – podzemný archeologický komplex
Dolná brána ukrýva v podzemí zvyšky mestského opevnenia z 13. storočia. Tento archeologický komplex bol v podstate objavený iba nedávno, a to v rokoch 1996 až 1998, pri rekonštrukcii dlažby na Hlavnej ulici. Vedeli ste, že mesto dalo vybudovať tento komplex po vzore múzea vo Verone?
Tieto košické katakomby sú zväčša prístupné v letných mesiacoch, preto máte aktuálne jedinečnú šancu prejsť sa popod Hlavnú ulicu a vrátiť sa v čase.
Otvorené je každý deň od 10:00 do 18:00 s výnimkou stredy a soboty, kedy je komplex otvorený až do 22:00. Celý cenník nájdete TU.
Kostol sv. Michala
Kostol sa nachádza sa v historickom centre mesta, na Hlavnej ulici, vedľa Dómu sv. Alžbety, a je jednou z najstarších a najkrajších sakrálnych stavieb v meste. Kostol bol postavený v gotickom štýle v 14. storočí a jeho stavbu iniciovali a financovali patróni z radov mešťanov a meštianok, ktorí mali hlbokú náboženskú vieru.
Pôvodne slúžil ako súkromná rodinná kaplnka pre meštianske rodiny, ale postupne sa stala verejným miestom modlitieb a kultu svätého Michala.
Kostol svätého Michala je dôležitou súčasťou kultúrneho dedičstva mesta Košice a priláka nielen náboženských pútnikov, ale aj turistov a obdivovateľov histórie a architektúry.
Ak by ste sa Košičana opýtali, ako sa táto pamiatka volá, zaručene by povedal, že ide o Kaplnku sv. Michala. Tento názov akosi zľudovel, hoci je od roku 2006 klasifikovaná ako kostol. Kto by to bol povedal, že ju niekedy obkolesoval cintorín? Dnes je však atraktívnym (a najmä fotogenickým) miestom nielen pre turistov, ale aj domácich.
(NM, JL, BH)
Odporúčané články
Mesto Košice spustilo výzvu na podporu odídencov z Ukrajiny, ktorí bývajú v Košiciach. Ide o jednorazovú pomoc vo výške 500 eur na ubytovanie pre odídencov, ktorí spĺňajú kritéria. Na jednorazový príspevok nie je právny nárok.
Vianočné sviatky sú časom solidarity a pomoci tým, ktorí to najviac potrebujú. Mestská časť Košice – Juh organizuje v termíne od 18. novembra do 29. novembra 2024 potravinovú zbierku pod názvom „Daruj kilečko“. Jej cieľom je pripraviť štedrejšie Vianoce pre občanov v núdzi.
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.