Týchto 10 miest by mal navštíviť každý Košičan! Videli ste všetky z nich?
Reč bude o typických košických pamiatkach, ktoré častokrát všetci len bezhlavo míňame, no v skutočnosti, aj keď sme rodení Košičania, sme ich nikdy nenavštívili, alebo o nich vieme iba málo.
Múzeum letectva v Košiciach
Ruku na srdce, kto vedel o tom, že košické múzeum letectva je zároveň prvé Múzeum letectva na Slovensku? Múzeum funguje od roku 2001 a ponúka široké množstvo exponátov, ktoré približujú históriu letectva a vývoj lietadiel, leteckej techniky, motorov a pod.
Múzeum sa skladá zo šiestich expozícii, kde môžete vidieť:
- Vývoj letectva a leteckej techniky do roku 1945.
- Vývoj letectva a leteckej techniky po roku 1945.
- Galéria lietadiel.
- Letecká prístrojová technika.
- Letecké konštrukcie.
- Cestná doprava I. a II.
Ak sa rozhodnete múzeum navštíviť, je otvorené v utorok až piatok od 9:00 do 16:00, cez víkendy od 10:00 do 17:00. Celý cenník nájdete TU.
Jakabov palác
Jakabov palác je historická budova v Košiciach, ktorá sa nachádza v historickom centre mesta. Palác je pomenovaný po svojom majiteľovi, barónovi Gézovi Jakabovi, ktorý ho dal postaviť v 19. storočí. Palác bol postavený v novorománskom štýle a je významným príkladom architektúry tohto obdobia v Košiciach. Má honosnú fasádu s kamennými detailmi a eleganciu, typickú pre neskoršie 19. storočie.
V priebehu času slúžil Jakabov palác rôznym účelom. Okrem bývania svojho majiteľa, slúžil aj ako sídlo rôznych spoločností a inštitúcií. Palác bol istý čas sídlom prezidenta Česko-Slovenska Edvarda Beneša. V súčasnosti je Jakabov palác pre verejnosť len málokedy prístupný, najčastejšie počas Potuliek mestom s Milanom Kolcunom.
Rodošto
Rodošto, známe tiež ako pamätný dom Františka II. Rákocziho, je múzeum situované na Hrnčiarskej ulici v Košiciach, v blízkosti Miklušovej väznice a Kalvínskeho kostola.
Toto múzeum spolu s najväčšou baštou na Slovensku, známou ako Katova bašta, tvorí spoločnú expozíciu, ktorú prevádzkuje Východoslovenské múzeum, a nachádza sa na nádvorí Hrnčiarskej ulice číslo 7.
Dom predstavuje repliku exilového domu z tureckého mestečka Tekirdağ, známeho aj ako Rodošto. Cenník nájdete TU.
Miklušová väznica a katov byt
Miklušová väznica sa nachádza neďaleko Hlavnej ulice. Ide o spojenie dvoch gotických domov pochádzajúcich z 13. až 14. storočia. Od začiatku 17. storočia do roku 1911 budova slúžila ako mestská väznica, neskôr bola využívaná ako sklad Hornouhorského múzea. Komplex bol rekonštruovaný až v rokoch 1940 až 1942.
Podľa legendy sa Miklušová väznica volá po katovi Miklušovi, no informácie, ktoré máme dnes, hovoria, že bola väznica pomenovaná podľa správcu Franza Miklóssyho.
Súčasťou Miklušovej väznice je aj katov byt, ktorý bol vybudovaný až v druhej polovici 17. storočia nad starou hradbovou uličkou, v úrovni druhého podlažia hradbovej veže kolárskeho cechu, ktorá sa stala jeho súčasťou. Pôvodne však nebol s väznicou spojený. Tento byt je verejnosti sprístupnený od roku 2009.
Ak by ste chceli tento komplex navštíviť, môžete tak urobiť od utorka do nedele, od 9:00 do 17:00. Celý cenník nájdete TU.
Východoslovenské múzeum
Východoslovenské múzeum v Košiciach je kultúrnou inštitúciou s dlhou a bohatou históriou. Je to jedno z najväčších a najvýznamnejších múzeí v regióne a zohráva dôležitú úlohu v zachovaní a prezentácii kultúrnych a historických hodnôt tohto regiónu.
Zbierky sú rozdelené do viacerých oddelení, ktoré zahŕňajú archeológiu, etnológiu, históriu, prírodné vedy, umenie a iné. Múzeum je vlastníkom bohatej zbierky predmetov, artefaktov a umelých diel, ktoré sú prezentované v rôznych expozíciách. Múzeum má tiež aktívnu edukačnú a kultúrnu činnosť, organizuje rôzne podujatia, workshopy a výstavy, ktoré prispievajú k obohacovaniu vedomostí a povedomia o histórii a kultúre regiónu.
Múzeum je návštevníkom k dispozícii každý deň vrátane víkendov od 9:00 do 17:00. Aktuálny cenník nájdete TU.
Odporúčané články
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.
Rodičia s deťmi sa môžu tešiť na zábavný program plný humoru a kúziel.
Obyvatelia Sídliska Ťahanovce už môžu využívať nové polopodzemné kontajnery. Prvé zo štyridsiatich plánovaných kontajnerovísk vzniklo na Belehradskej 4 a Čínskej 1. Ide o súčasť modernizácie odpadového hospodárstva mesta Košice, ktoré pokračuje aj v ďalších mestských častiach.