Týmito činnosťami môžete znížiť svoju uhlíkovú stopu
Klimatická kríza je tu. Nemá zmysel popierať to. Potvrdzujú to nielen mnohé štúdie, ale môžeme to vidieť na stále väčších výkyvoch v počasí. Prednedávnom zverejnil Medzivládny panel pre zmenu klímy (IPCC) svoju šiestu hodnotiacu správu o klíme. Vyplýva z nej mnoho zaujímavých záverov, spomedzi ktorých jeden vraví, že je nespochybniteľné, že ľudská činnosť otepľuje atmosféru, zemský povrch a oceán. Na to aby sme stabilizovali klímu potrebujeme rýchle zníženie emisií skleníkových plynov a dosiahnutie uhlíkovej neutrality. Ako teda môžete aj vy znížiť svoju uhlíkovú stopu?
Pomôcť môžu aj maličkosti
Osobnými rozhodnutiami, ktoré by mohli prispieť k zmierneniu klimatickej zmeny sa zaoberal výskum Setha Wynesa a Kimberly A Nicholasovej. Zostavili rebríček 148 individuálnych opatrení, ktoré môžu robiť bežný ľudia. Väčšina týchto opatrení je skôr symbolická, ale aj tak môžu pomôcť a to napríklad – recyklovanie, obmedzenie nakupovania len na veci, ktoré len nevyhnutne potrebujeme. Nemali by sme používať spotrebiče, ktoré nám síce urýchľujú čas, ale míňajú zbytočne veľa energie, ako sušičky oblečenia. Seth a Kimberly však prišli aj s opatreniami, ktoré môžu našu osobnú uhlíkovú stopu znížiť čo najviac
RASTLINNÁ STRAVA
Obmedzenie mäsa, aspoň hovädzieho, obmedzenie mliečnych výrobkov znižuje uhlíkovú stopu výrazne. Zmena stravovania a prechod na vegetariánstvo zníži vašu osobné emisie až o 0,8 tony ročne.
OBMEDZENIE LIETANIA
Štúdia hovorí, že vynechanie jedného letu cez Atlantik ušetrí 1,8 tony oxidu uhličitého na osobu. Obmedzenie lietania na úplne minimum je jedným z najlepších spôsobov, ako bojovať proti klimatickej zmene.
ZMENA DOPRAVY
Bežný človek môže ušetriť až 2,5 tony oxidu uhličitého ak prestane používať auto. Namiesto auta treba prejsť na ekologickejšie formy dopravy a to napríklad bicykel, MHD, poprípade vlak.
Systémové zmeny
Ako uvádza na svojej sociálnej sieti Jakub Filo pre riešenie klimatickej krízy je dôležitý každý z nás. Netreba sa hanbiť, za to, že niekedy idete autom alebo že si občas doprajete mäso, alebo za to, že si vezmete plastové vrecko. Tento boj nie je o tom, kto ukáže, že je ekologickejší ako ostatní ani o tom byť dokonalý a sto percentný vo všetkom. Každá akcia a snaha proti klimatickej zmene je dôležitá, problémom je chýbajúci čas. Ako píše Jakub Filo potrebujeme výhodnejšiu vlakovú dopravu, podporu lokálnych farmárov, potrebujeme aby krajiny prestali dotovať fosílny priemysel miliardami eur. Najzásadnejšia je preto politická akcia, pretože jedine lídri a politici môžu presadiť tieto systémové zmeny.
Môžete sa zapojiť do organizácie či skupiny, môžu to byť aj lokálni aktivisti, alebo Fridays for future, ktoré založila Greta Thunberg. Ak ukážeme svoj občiansky postoj, verejný tlak formou protestov, ak ukážeme, že nám to nie je jedno budeme môcť presadiť aj výraznejšie systémové riešenia.
(B.K., ipcc.ch, iopscience.iop.org)
Odporúčané články
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.
V piatok 15. novembra sa centrum Košíc zaplnilo dobrosrdečnými ľuďmi, ktorí prišli podporiť dobročinnú akciu inšpirovanú odkazom svätej Alžbety Uhorskej. Táto šľachetná žena, známa svojou neúnavnou pomocou chudobným, opusteným a chorým, sa už päť rokov teší titulu patrónky mesta Košice. Celá akcia sa niesla v znamení charity a solidarity.
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.