PR 07.09.17

Ústavný súd Slovenskej republiky za záchranu života

foto: us sr

Ústavný súd Slovenskej republiky (ďalej aj „ústavný súd“) aj tento rok organizuje v poradí druhý Deň otvorených dverí (ďalej aj „DOD“) 29. septembra 2017. Návštevníkom ponúkne okrem jedinečnej príležitosti navštíviť priestory ústavného súdu  a zaujímavého programu aj možnosť zapojiť sa do verejnej zbierky na automatizovaný externý defibrilátor (AED).

Myslíte si, že mať k dispozícii  defibrilátor v centre Košíc, ktorý je dostupný všetkým a dokáže zachrániť život človeku s náhlym zastavením obehu, je dobrá vec? Ak áno,  počas  Dňa otvorených dverí Ústavného súdu Slovenskej republiky, ktorý sa uskutoční 29. septembra 2017, budete mať možnosť zapojiť sa do verejnej zbierky na jeho zakúpenie. 

Základnou myšlienkou pri organizovaní Dňa otvorených dverí Ústavného súdu Slovenskej republiky v minulom roku bolo priblížiť ústavný súd ako nezávislý súdny orgán ochrany ústavnosti občanom, ako aj aj ambícia oboznámiť verejnosť s ústavným súdom, jeho postavením, právomocami a s rozhodovacou činnosťou spôsobom atraktívnym nielen pre  právnickú obec, ale aj pre žiakov a študentov základných a stredných škôl a ostatnú laickú verejnosť.

Tomu všetkému slúžili prehliadky priestorov ústavného súdu spolu s ďalším programom, ku ktorému patrila aj výtvarná a literárna súťaž pre žiakov základných škôl a študentov stredných škôl.  To isté ponúkne aj tohtoročný program počas Dňa otvorených dverí Ústavného súdu Slovenskej republiky, ktorý bude obohatený aj o nový verejnoprospešný projekt.  

foto: us sr
foto: us sr

„Súčasťou hodnôt, ktoré sú nevyhnutné pre fungovanie každej spoločnosti,  je solidarita,“ zdôrazňuje predsedníčka Ústavného súdu Slovenskej republiky Ivetta Macejková. Dodáva, že leitmotívom upozornenia na hodnoty a snahu reálne pomôcť bola už počas vlaňajšieho DOD zorganizovaná Darcovská kvapka krvi.  Tá bude súčasťou aj tohtoročného podujatia, ktoré prinesie ďalší, podobný verejnoprospešný projekt.

,,Povedali sme si, že na veľké veci pre dobro všetkých treba spojiť sily. A keďže záchrana života je veľká vec, rozhodli sme sa pre spoluprácu osloviť Záchrannú službu Košice a Nadáciu Edumed,“ dodáva vedúci Kancelárie Ústavného súdu Slovenskej republiky Tomáš Mosný. 

Po zrode myšlienky nasledovalo stretnutie s hlavnou lekárkou Záchrannej služby Košice Ľubicou Bajerovskou a doktorom Pavlom Staškom z neziskovej organizácie Edumed. Počas stretnutia sa prítomní zhodli na tom, že v prípade náhleho zastavenia obehu je možné promptne zaškoliť kohokoľvek a poskytnúť účinnú liečbu človeku v núdzi pomocou verejne dostupného prístroja – automatizovaného externého defibrilátora (AED). A tak v spolupráci s Ústavným súdom Slovenskej republiky a Záchrannou službou Košice zaregistrovala nadácia Edumed verejnú zbierku na defibrilátor (AED) pre ľudí, ktorí môžu byť postihnutí náhlym zastavením obehu. 

reklamná sprava

TOYOTA RAV4 TO PRAVÉ SUV PODĽA NOVÝCH KRITÉRIÍ

Zľava až 2000€, navigácia zadarmo, 2.99% úrok - navyše tri splátky zadarmo

Zistite viac

Vlaňajší Deň otvorených dverí Ústavného súdu Slovenskej republiky navštívilo vyše 2000 ľudí, preto organizátori zbierky dúfajú, že sa v posledný septembrový piatok tohto roku podarí vyzbierať zaujímavá čiastka a ľudí bude hriať pocit, že sa mohli spojiť a pomôcť realizovať ušľachtilú myšlienku.

Verejná zbierka na automatizovaný externý defibrilátor s názvom „Ústavný súd Slovenskej republiky za záchranu života“ sa bude realizovať v rámci DOD 29. septembra 2017 v čase od 8:30 do 16:00 hod v priestoroch ústavného súdu zbieraním dobrovoľných príspevkov do stacionárnych pokladničiek.

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím