V blízkosti Košíc prenášali migrujúce žaby
Deň Zeme nezobúdza iba ochranárske organizácie a mladých prírodovedcov. Sú ľudia, ktorí nepotrebujú dátum v kalendári, aby poskytli pomoc tam, kde je to momentálne najviac potrebné.
Tak to je aj v čase takzvanej migrácie žiab. Keď hľadáte odpoveď na otázku, prečo žaby každý rok takto hromadne migrujú, odpoveď je jednoduchá. Chodia totiž prezimovávať do lesov a hájikov, kde pod hromadami lístia nachádzajú “teplý” úkryt pred zimou. Ale kým zimná “migrácia” nie je tak okato pozorovaná, pretože sa nedeje takto hromadne a spontánne, na jar je to iné.
Žaby sa zobudia skoro naraz, keď ich na pochod vyženie slniečko. Rovnako sa im takmer naraz zachce postarať sa, aby im nevyhynul rod a už cestou si vyhliadnu statnú samicu, na ktorú sa zavesia – často i dvaja naraz.
Žaby rôznych druhov hľadajú mokrade a najlepšie sú pre ne jazierka so stojacou vodou alebo mierne toky, kde nakladú vajíčka. Idú za “nosom”, kde túto vodu cítia, nepoznajúc prekážky. Aj v Malej Lodine ich takto migrujú stovky. Mnohé pri prechode cez cesty a vozovky prídu o život. Priamy zber a prenos migrujúcich živočíchov na komunikáciách v Malej Lodine je síce jednoduchá, ale časovo nákladná metóda. O toto núdzové riešenie sa cez víkend postarala pani Andrea Ščerbanovská – chalupárka z Košíc, ktorej pomáhal miestny občan Vladimír Bráger.
Pomoc žabám nevyžaduje žiadne technické a finančné vybavenie, je však fyzicky náročná. Prenos žiab zabezpečovali aj v nočných hodinách, kedy vo veľkom migrujú cez cestu.
Ak chcete pre záchranu týchto užitočných živočíchov niečo urobiť aj vy, nečakajte na žiadne spoločenské výzvy. Jednoducho sa lepšie okolo seba rozhliadnite a porozmýšľajte, ako by ste mohli žabkám ich nevyhnutnú životnú cestu uľahčiť.
Foto: Jozef Jarošík
Odporúčané články
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.