V košickej botanickej záhrade lietajú motýle z amerických trópov
V Botanickej záhrade Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach môžu návštevníci v rámci výstavy Motýle exotických trópov vidieť približne 3000 jedincov zo 100 druhov motýľov pochádzajúcich z tropických oblastí Ameriky, Austrálie, Afriky a Ázie.
Ako uviedol vedúci oddelenia dekoratívnej flóry Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach Robert Gregorek, každý rok zabezpečujú priebežný prísun nových kukiel a podstatná časť pochádza z chovnej stanice, ktorá má svoje pracoviská po celom svete. „Sú to naši anglickí partneri, ale podarilo sa nám nadviazať kontakt aj priamo s chovateľom z Kostariky a ten nás zásobuje teraz výnimočnými druhmi, ktoré bolo ťažké predtým pozháňať v dostatočnom počte. Takže v podstate každý týždeň pribudnú ďalšie motýle, priebežne sa liahnu. Zistili sme, že za dobu, kedy spolupracujeme s našimi dodávateľmi, už máme odskúšaných takmer 200 druhov,“ povedal.
Motýle z amerických trópov
Najväčšie z motýľov, ktorých rozpätie krídel môže dosahovať až 28 centimetrov, čakali na svoj deň v skleníku už s týždenným predstihom. „Ich život je v tom najkrajšom štádiu existencie veľmi krátky a možnosť vidieť takýto exemplár je ohraničená maximálne troma dňami,” doplnil Gregorek.
Liahnutie motýľov trvá rôzne dlhú dobu v závislosti od druhu a podmienok prostredia. Od teploty a vlhkosti vzduchu závisí aj samotná aktivita už vyliahnutých jedincov. Keď je zamračené a chladno, motýle sú menej aktívne, ako keď je slnečno a teplo. „Pre krásne motýle z amerických trópov sme pripravili nové živné rastliny a dúfame, že sa im zapáčia a pochutia si na nich. Príslušníci rodu Heliconius majú v obľube popínavé mučenky, mohutné motýle rodu Caligo vyhľadávajú banány alebo kany a jeden z veľmi pekných druhov vidlochvostov sa špecializuje pri kladení svojich vajíčok na citrusy,“ vysvetlil Gregorek.
[ad][/ad]Novinka výstavy
Novinkou je rozšírený prehľad fotografií motýľov s ich presnými názvami. Nechýbajú tradičné preparované motýle a chrobáky zapožičané na výstavu od dlhoročného spolupracovníka a cestovateľa Michala Zachara. „Počas výstavy je pripravená aj sprievodná akcia vo forme fotosúťaže o najkrajšiu autorskú fotografiu exotického motýľa a druhý ročník výtvarnej súťaže Motýlia krása pre základné umelecké školy,“ dodal poverený výkonom funkcie riaditeľa Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach Pavol Mártonfi.
Motýlia šou v tropickom skleníku Viktória je prístupná do 30. júna v čase od 9.00 do 17.00 hod.
Foto: TASR(TASR, JH)
Odporúčané články
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.