Väznica ŠAnCA
Či človek dostane chuť začať nový život, to závisí nielen od jeho povahy, ale aj od prostredia, v akom práve je. Odsúdení si to prostredie veľmi nenavyberajú. Sudca ich obyčajne pošle do najbližšej väznice s príslušným stupňom ochrany. Nech ich blízki nemusia veľa platiť za dopravu, keď ich prídu pozrieť.
V šačianskej väznici je minimálny stupeň ochrany, z čoho vyplýva aj to, že ich môžu navštíviť raz za mesiac. Návštevy prídu (ak vôbec) a potešia, no potom odídu a prostredie zostáva.
Podmienky na návrat
Mužská väznica v Šaci patrí medzi najmodernejšie na Slovensku. Lepšie podmienky pre väzňov zvyšujú pravdepodobnosť ich návratu do bežného života.
Preto má význam kaplnka, činnosť rôznych krúžkov, pravidelné kultúrne programy, otvorená knižnica i viaceré dielne, záhradka upravovaná väzňami i výzdoba priestorov vlastnoručne vytvorenými obrazmi, časopis písaný odsúdenými pre odsúdených Lúč ako aj vzdelávanie v Strednej odbornej škole Košice-Šaca, ktorá je blízko, prakticky za plotom. (Tadiaľ však do nej nechodia.)
Z ubytovní basa
Väznica je v tomto skúsená, veď (papierovo) vznikla už 1. júna 1969 pričom prví väzni sem prišli v októbri. Bývali v štyroch adaptovaných ubytovniach po podniku Hydrostav, ktorého pracovníci stavali Hutný kombinát (tzv. HUKO).
V ďalších dvoch blokoch sídlila administratíva. Väznica zabrala i futbalové ihrisko a krčmu Kravín, ktorá sa nielen tak volala, ale tak aj vyzerala, no pritom stála na mieste nepodareného bazéna.
Neskôr pribudli ďalšie 4 bloky (1977), nová ubytovňa pre odsúdených (1995) i moderná administratívna budova (1999).
Liečba prácou
Ak odsúdení pracujú, podľa odborníkov je riziko recidívy len 20 percent. Ak nepracujú okolo 80 percent.
V Šaci takúto štatistiku poznajú veľmi dobre. Väzni od začiatku netvrdli v celách, ale boli užitoční pre štátny podnik Východoslovenské železiarne. Tie tak dostali lacnú pracovnú silu, väzni zasa náplň dňa a zmysel. Okrem toho, za socializmu nebolo vládou sledovanej stavby, kde by nevypomáhali väzni zo šačianskej väznice.
Dnes je v tomto minimeste 790 väzňov, 228 príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže a 30 civilných pracovníkov. Odsúdení už nepracujú v U. S. Steel Košice, ale najčastejšie vo svojom areáli. Šijú odevy i topánky, pomáhajú v jedálni, perú v práčovni nielen pre seba, ale aj pre iné väznice, hotely… Aj vaše montérky sú možno ušité v tejto väznici.
V porovnaní s ostatnými väznicami je tu prostredie natoľko moderné, estetické a harmonické, že práve toto miesto ako jediné na Slovensku bolo vybraté na liečbu sexuálnych deviácií. Nuž, nie je márne po pochybení dostať ŠAnCU.
Foto: Jozef Jarošík
Odporúčané články
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.