Vianočná polievka: v každom kraji iná
Iný kraj, iný mrav. V každom kúte Slovenska sa nájdu iné zvyky a tradície. Podobne je to aj s prípravou vianočného menu. Niekde sa tešia z voňavej kapustnice, inde zase nedajú dopustiť na hrachovú polievku či mačanku.
Už zo samotného pojmu Štedrá večera vyplýva, že by sme mali Vianoce osláviť hojnosťou a do sýtosti sa najesť. V minulosti sa na vianočný stôl donieslo až 12 chodov. Jedlo prinášala gazdiná, ktorá celú večeru pripravila. Slobodné dievčatá od stola nesmeli odchádzať, pretože by to znamenalo, že sa do roka nevydajú. Zo všetkých jedál, ktoré boli v ten deň navarené, každý člen rodiny musel ochutnať aspoň za lyžičku, aby rodina pokojne nažívala aj v nasledujúcom roku.
Každý kraj na Slovensku preferuje iné tradičné jedlá, ale každá Štedrá večera sa začína prípitkom. Rodiny si poprajú, aby sa aj o rok takto spolu všetci stretli. Najtypickejším menu Slovákov sú oblátky s medom a cesnakom, druhým chodom je kapustnica s hubami a klobásou. Hlavným jedlom je väčšinou ryba alebo filé s obľúbeným zemiakovým šalátom. Posledným chodom sú opekance (bobaľky) s makom a medom. Pečú sa z kysnutého chlebového cesta, zalejú sa vriacim mliekom alebo vodou, aby zmäkli.
Najväčší rozdiel medzi vianočným jedlami je v polievkach. Aké výživné látky obsahujú?
Rusíni preferujú mačanku
Severovýchod Slovenska patrí azda ku krajom, ktoré si najviac potrpia na tradičné jedlá. V hornom Zemplíne namiesto kapustnice varia tzv. zapravľany, čo sú hríby na kyslo. Rusíni na severe Slovenska zase hríbovú zhustenú polievku, ktorá je známa ako mačanka.
Orava si pochutnáva na hríboch
Na štedrovečernom stole Oravčanov okrem klasickej kapustnice môžeme nájsť aj hríbovú mliečnu polievku. Obe polievky sú zároveň servírované so zemiakovou kašou.
Hríby – sú vynikajúcim a veľmi zdravým bezmäsitým výrobkom. Neobsahujú žiadny cholesterol. Sú zdrojom draslíka, preto ich môžu konzumovať aj pacienti s vysokým krvným tlakom. Zlepšujú trávenie a sú dobrou prevenciou pred vírusovými a plesňovými nákazami. Ich súčasťou je množstvo vitamínov a pripisujú sa im protirakovinové vlastnosti.
Kysuce uprednostňujú strukoviny
Kysučania dávajú prednosť hrachovej polievke so slivkami, ktorá je ochutená klobásou. V tejto oblasti Slovenska sa môžeme taktiež stretnúť aj s hŕstkovou polievkou, ktorá je pripravovaná zo šošovice a fazule.
Strukoviny – sa považujú za potraviny s vysokým obsahom vlákniny. Strukoviny sú nevyhnutnou súčasťou zdravého jedálnička. Sú zdrojom rastlinných bielkovín a obsahujú zdravé tuky a mnoho minerálnych látok. Predovšetkým obsahujú vitamíny B, E a kyselinu listovú.
Južania nedopustia na rybaciu
Slováci žijúci na južnom Slovensku preferujú pikantnú rybaciu polievku – halászle. V mnohých rodinách sa podáva aj na obed, aby zasýtila nedočkavcov. Do polievky sa pridáva čo najviac druhov rýb, aby si v nej každý našiel tú, čo mu najviac chutí. Je zvykom, že sa k rybacej polievke vyrábajú aj domáce cestoviny.
Ryby – by nemali chýbať na jedálnom lístku počas celého roka. Povzbudzujú imunitný systém a sú nevyhnutné pre zdravý rast a vývin kostí. Rybí tuk obsahuje omega-3 mastné kyseliny, ktoré pozitívne vplývajú na vývoj mozgu a znižujú vysoký krvný tlak. Obsahujú jód a vitamíny A, B, D. Znižujú riziko srdcových chorôb, pozitívne vplývajú na nervovú sústavu a potláčajú depresie.
Tradícia menom kapustnica
Kapustnica sa na Slovensku teší veľkej obľube. Je to typické, tradičné vianočné jedlo, bez ktorého si mnoho z nás sviatky nedokáže ani len predstaviť. V jednotlivých krajoch sa receptúra výrazne odlišuje. Niekde sa do nej pridávajú sušené hríby, údené mäso, klobása. Inde zase smotana a dokonca v niektorých okresoch na východe Slovenska aj paradajkový pretlak. Základ je všade ten istý, a to kyslá kapusta, ktorá je obohatená o množstvo výživných látok.
Kapusta – podporuje našu obranyschopnosť a pomáha náš organizmus detoxikovať. Pozitívne vplýva na mozog, bojuje proti infekciám, a ma antibiotické účinky. Je to vitamínová bomba, ktorá pomáha pri pocite plnosti a pálení záhy. Obsahuje totiž zanedbateľné množstvo kalórií a je zdrojom vlákniny. V kyslej kapuste je viac vitamínu C ako v surovej. Má nízku energetickú hodnotu, a preto sa dá využiť pri redukčných diétach.
Michaela Luxová
Foto: Shutterstock
Odporúčané články
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.