05.09.17

Vlakom za UNESCOM - Telgártsky špeciál

Ilustračná foto: shutterstock

Séria výletov nostalgickým Vlakom za UNESCOM bude pokračovať už túto sobotu (9.9) mimoriadnou jazdou nazvanou Telgártsky špeciál. 

Telgártsky špeciál štartuje z košickej železničnej stanice v sobotu ráno a cestujúcich čaká návšteva najobľúbenejšej jaskyne Košického regiónu – Dobšinskej ľadovej jaskyne (zapísaná na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO). 

Okrem návštevy jaskyne sa výletníci v sobotu prevezú aj legendárnou Telgártskou slučkou a unikátnymi viaduktmi, ktoré sa majestátne vypínajú na pozadí krásnej prírodnej scenérie. Cestujúci si budú môcť spraviť výlet aj k prameňu najdlhšej slovenskej rieky Hron pod sedlom Besník.
 
Táto jazda pritom v pôvodnom harmonograme výletov Vlakom za UNESCOM nefigurovala. „Práve to dokazuje, aký vysoký záujem je o tento produkt cestovného ruchu. Jazda k Dobšinskej ľadovej jaskyni a technickým unikátom železničnej trate okolo Telgártu je prakticky kópiou júlového výletu Leto v Raji. Napriek tomu sa, podobne ako predošlé, vypredala už týždeň pred odchodom vlaku,“ uviedla riaditeľka. Aj tentoraz cestujúcich za svetovým i národným dedičstvom odvezú motorové vozne typu 810.
 
Organizácia Košice Región Turizmus reagovala na požiadavky viacerých záujemcov, ktorí prichádzali do Regionálneho informačného bodu v Košiciach s dopytom po výlete k Dobšinskej ľadovej jaskyni. „Mnohí z nich sa do vlaku v rámci jazdy Leto v Raji (29.7.) nevošli, preto sme ich nechceli nechať v štichu a rozhodli sme sa výlet k Dobšinskej ľadovej jaskyni a do Telgártu zopakovať“, doplnila L. Vargová Jurková.

 

Telgártska slučka
Unikátne technické dielo s dĺžkou 2,3 km a prevýšením 31 metrov. Jej súčasťou je aj 1239 metrov dlhý tunel Kornela Stodolu. Vlak vchádzajúci do tunela sa po prekonaní 360-stupňovej slučky o pár minút zjaví na viadukte priamo nad vstupným portálom tunela.

Chmarošský viadukt
Snáď najznámejšou technickou pamiatkou železnice pod Kráľovou hoľou. Tvorí ho 9 kamenných oblúkov, je vysoký 18  metrov a dlhý 114 metrov. Fotografie tejto technickej pamiatky v objatí čarovnej prírody sú notoricky známe.

Telgártsky viadukt
Je vysoký 22 metrov a dlhý 86 metrov. Jeho stredná časť je preklenutá elegantným oblúkom s rozpätím 32 metrov. Bol prvou členenou oblúkovou konštrukciou zo železobetónu na železničných tratiach bývalej ČSR.

Prameň najdlhšej slovenskej rieky Hron
Nachádza sa len hodinku chôdze z obce Telgárt. Okolo prameňa vedie aj naša železničná trať, ktorá pod Besníkom prechádza najvyšším bodom spomedzi všetkých železničných tratí na Slovensku (s výnimkou TEŽ).

 

(Košice región turizmus)

Čítajte viac: unesco tip na vylet

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím