06.07.15

Vo Svinici zažili pravý stredovek

DNES
Zdieľať článok:
Ani horúčava neodradila asi štyri desiatky milovníkov histórie, aby sa počas víkendu vybrali na cestu časom. Cieľom bol koniec 15. storočia, presnejšie obdobie okolo roku 1490, keď sa v Uhorsku po smrti kráľa Mateja Korvína začína boj o uhorský trón. Členovia známej košickej skupiny Via Cassa sa spoločne s priateľmi z prešovskej skupiny historického šermu Sarus rozhodli zrekonštruovať obdobie pred obliehaním Košíc. Utáborili sa v Svinici, malej obci neďaleko Košíc. „Do Svinice mesto poslalo miestnu rotu, aby strážila cestu z Michaloviec do Košíc. Snažili sme sa zrekonštruovať, ako to mohlo vyzerať na takomto strážnom stanovisku,“ povedal pre košice:dnes Marián Kapinos z Via Cassa. „V úlohe povereného kapitána mesta som naverboval nejakých žoldnierov, vytvoril strážnu rotu a celú noc sme držali hliadky a strážili cestu do Košíc,“ pripomenul. Do Svinice sa košickí priaznivci oživovania histórie chcú určite vrátiť. Pochvaľujú si nielen prostredie, ale aj spoluprácu so svinickou samosprávou, miestnym farárom i sponzormi. A možno návrat do stredoveku bude ešte o pár dní dlhší, pretože plánujú "potiahnuť“ na Slanský hrad a v tábore zorganizovať aj stredovekú tancovačku.
Foto: Juraj Gembický

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím