Vo Vihorlatských vrchoch už kvitne bleduľa jarná karpatská
Vo Vihorlatských vrchoch už kvitne bleduľa jarná karpatská. Informovala o tom Správa Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat na sociálnej sieti s tým, že ide o „vihorlatský unikát“.
„Na Slovensku rastie asi na desiatich lokalitách, a to iba na východnom Slovensku. Najbohatšia a najznámejšia lokalita z nich je Jovsianska hrabina,“ uvádzajú ochranári.
Spoločenská hodnota rastlinky je 49,79 eur. „Radi by sme návštevníkom pripomenuli, že trhanie kvetov a vyberanie cibuliek týchto kvetov, ako aj všetkých ostatných rastlín, je na území Jovsianskej hrabiny zakázané. Každoročne sa však nájdu obdivovatelia, ktorí si chodia do rezervácie bledule vykopávať,“ ozrejmili ochranári zo Správy CHKO Vihorlat.
Populácia bledúľ sa zmenšuje
Bleduľa jarná karpatská (Leucojum vernum subs. carpaticum) je rastlina z čeľade amarylkovité. Na rozdiel od bledule jarnej, ktorá má zelené škvrny na okvetných lístkoch, sú pre ňu typické žlté škvrny. Je mohutnejšia a má zvýšený počet dvojkvetých jedincov v populácii, opísali rastlinu ochranári.
Mapovanie z posledných rokov však poukazuje podľa ochranárov, že populácia bledule najmä v rezervácií a na priľahlých lúkách sa za posledných 10 rokov výrazne zmenšila, čo je spôsobené aj častejšími obdobiami sucha, ktoré spôsobujú vážne zmeny v prírode.
NPR je vyhlásená na ochranu prirodzených lesných spoločenstiev s výskytom chránených druhov rastlín, najmä bledule jarnej (Leucojum vernum L.). Je to dubovo-hrabový les na južných svahoch sopečného pohoria.
(zdroj: wikipedia)
[ad][/ad]
Odporúčané články
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.