PR 21.12.17

Vrátili sme sa do školských čias a vyskúšali si bilingválne štúdium

foto: FUTURUM

Chodiť na strednú nemusí byť len kríž plný učenia sa. Môže to byť obdobie, na ktoré nikdy nezabudneme. Školou, ktorá to dokazuje na jednotku, je aj Súkromné gymnázium FUTURUM Košice. Otvorilo rozšírenú výučbu informatiky. Ide totiž s dobou a vie, že je to viac ako žiaduce. Počas dňa otvorených dverí sme sa o tom presvedčili.

Dni otvorených dverí sú v prestupe zo základnej školy na strednú tými najdôležitejšími. Najmä pre všetkých nerozhodných. Je to prvý krok, ktorým si mladý človek určuje svoju budúcnosť. Ide o viac než len výber profesie. Nadväzovanie priateľstiev, prvé lásky, navždy zachovaná stužková a nezabudnuteľné stresy z maturitných skúšok. Stredná škola môže byť krásnym obdobím v živote človeka. Je preto dôležité poriadne zvážiť, kam sa pobrať. 

Školy sa počas čoraz populárnejších dní otvorených dverí môžu prezentovať svojim potenciálnym budúcim študentom. Kniha sa nesúdi podľa obalu, treba do nej nahliadnuť. Obzrieť si priestory, zoznámiť sa s učiteľmi a precítiť atmosféru. Potom buď mladému žiakovi zaplesá srdce, alebo, skrátka - ak preňho daná škola nie je „wau“, povie jej „čau!“. 

Dňa otvorených dverí sa zúčastnili nielen žiaci,  ale aj ich rodičia.  foto na dvojstrane: FUTURUM
Dňa otvorených dverí sa zúčastnili nielen žiaci, ale aj ich rodičia. foto: FUTURUM

DOD pre deti aj rodičov

Gymnázium FUTURUM na Grešákovej 1 pozvalo 7. decembra na svoj deň otvorených dverí (DOD) aj nás. Zažili sme diskusie po anglicky, vyskúšali si testy a prehliadli sme si školu. Samozrejme, nechýbali sprievodné aktivity. Upútalo nás najmä učenie hrou. Škoda, že sme z týchto čias už vyrástli.

DOD sa niesol v priateľskom duchu. Potvrdila to aj študentka Viktória: „Som rada, že som sa rozhodla pre túto strednú školu. Učíme sa v príjemnej, takmer rodinnej atmosfére. Keďže nás v triede nie je veľa, každý dostane na hodine možnosť vyjadriť sa.“ Aj podľa slov jej spolužiakov tu nájdeme ústretovosť učiteľov a individuálny prístup k žiakom.

Návštevníkov najviac zaujali pripravené štyri triedy. V prvej prebiehala simulovaná hodina s profesionálnym zahraničným pedagógom, tak-zvaným native speakerom, Simonom Davidom Edmondsomom. Stačilo vedieť aspoň základy angličtiny a mohli ste sa s ním porozprávať. Samozrejme, nikto sa nemusel obávať svojich nedostatkov, dorozumieť sa v začiatkoch dá aj „rukami-nohami“. 

V chill out zóne sa žiaci vyšantili na rôznych hrách. foto: FUTURUM
V chill out zóne sa žiaci vyšantili na rôznych hrách. foto: FUTURUM

Vyskúšali si aj prijímačky

V druhej učebni prebiehala takzvaná demo verzia prijímačiek na gymnázium. Test z anglického jazyka pozostával z gramatickej a praktickej časti. Každý, kto sa zapojil, obdržal aj výsledok svojej účasti na „prijímačkách“. Získal tak prehľad o šanci dostať sa na gymnázium, no zároveň tipy, v čom sa môže ešte zlepšiť. 

Tretia trieda bola najpopulárnejšia. Chill out zóna s hrami, ktoré žiakov vtiahli do virtuálneho sveta. Posledná miestnosť bola praktická pre mládež, no tiež pre ich rodičov. Konali sa v nej individuálne konzultácie k štúdiu či prijímačkám s riaditeľom Tiborom Kollárom. „Počas dňa otvorených dverí sme tiež informovali verejnosť o našej novinke. Otvorili sme okrem bilingválneho štúdia aj nový odbor, gymnázium s rozšíreným vyučovaním informatiky,“ objasnil.

Ovládanie anglického jazyka je aj v našich východoslovenských končinách veľmi žiadané. Počas DOD to potvrdili Roman Klimčík zo spoločnosti GlobalLogic a Martina Kováčová z americkej spoločnosti pôsobiacej v Košiciach. Angličtina patrí medzi základné kritériá, podľa ktorých si mnohé firmy vyberajú svojich zamestnancov. 

Žiaci si počas DOD mohli vyskúšať prijímacie testy.
Žiaci si počas DOD mohli vyskúšať prijímacie testy.

In English, please

FUTURUM je moderné gymnázium, kde sa študenti učia históriu, biológiu, chémiu, fyziku, geografiu či umenie a kultúru v angličtine. Potvrdila to aj mladá študentka, ktorá si učenie v cudzom jazyku veľmi pochvaľuje: „Chodím na túto školu hlavne preto, aby som sa mohla zlepšovať v angličtine, učiť sa v tomto jazyku odborné predmety a ísť potom študovať do zahraničia. Veľmi nám v tom pomáha priateľská atmosféra, ktorú vytvárajú naši zahraniční lektori z Anglicka aj Ameriky.“

V prvom ročníku získajú potrebnú slovnú zásobu na takéto štúdium v cudzom jazyku. Dôležité je naučiť sa v ňom aj premýšľať. Ďalej to už ide hravo. Pomôžu v tom najmä profesionálni anglicky hovoriaci lektori. 

Výhodou štúdia v angličtine je rastúca perspektíva absolventov študovať ďalej na zahraničných univerzitách. Neoblomným dôkazom toho sú prví maturanti. Tí už počas toho, ako si čítate tento článok, skvalitňujú svoje vzdelanie v anglicky hovoriacich krajinách. Vyhli sa jazykovým kurzom, ktoré sú väčšinou vo večerných hodinách, keďže sa jazykovo vzdelávali už počas klasického vyučovacieho času.
„Túto školu odporúčam najmä tým, ktorí sa chcú uplatniť vo svete. Angličtina je v ňom veľmi dôležitá. Ďalším benefitom nášho gymnázia je cestovanie. Škola nám ponúka štúdium aj v zahraničí prostredníctvom pobytov, ktorých sa môžeme zúčastniť,“ zhodnotil žiak štvrtého ročníka.

Na chvíľu boli  stredoškolákmi  Okrem dňa otvorených dverí pripravilo gymnázium FUTURUM aj týždeň otvorenej výučby. Prebiehal od 11. do 15. decembra. Všetci ôsmaci a deviataci základných škôl mohli počas týchto piatich dní prísť a vyskúšať si na vlastnej koži, ako sa študuje bilingválne. Zúčastnili sa buď vybraných hodín, alebo celej výučby. Skúsenosti mladých žiakov obohatili aj stretnutia s učiteľmi a lektormi. Na chvíľu sa stali skutočnými stredoškolákmi. Samozrejme, nemusela ich trápiť ani ospravedlnenka. Tú dostali od gymnázia.

Na chvíľu boli stredoškolákmi 

Okrem dňa otvorených dverí pripravilo gymnázium FUTURUM aj týždeň otvorenej výučby. Prebiehal od 11. do 15. decembra. Všetci ôsmaci a deviataci základných škôl mohli počas týchto piatich dní prísť a vyskúšať si na vlastnej koži, ako sa študuje bilingválne. Zúčastnili sa buď vybraných hodín, alebo celej výučby. Skúsenosti mladých žiakov obohatili aj stretnutia s učiteľmi a lektormi. Na chvíľu sa stali skutočnými stredoškolákmi. Samozrejme, nemusela ich trápiť ani ospravedlnenka. Tú dostali od gymnázia.

Štúdium informatiky sa vyplatí

Súkromné gymnázium FUTURUM otvorilo pre svojich študentov nový odbor, gymnázium s rozšíreným vyučovaním informatiky. Takéto vzdelanie sa najmä v dnešnej dobe určite vyplatí. Košice zamestnávajú vyše desaťtisíc ľudí v IT sektore. Perspektíva v pracovnom živote však nie je jediným pozitívom štúdia informatiky. Aké sú ďalšie?

- zlepšuje sa kreativita žiakov a ich schopnosť riešiť problémy
- informatika podporuje logické myslenie
- zefektívňuje sa prijímanie, selektovanie a spracovanie informácií v mysli študenta

 

Bilingválna škola je výhodou

Hovorí sa, že koľko jazykov poznáme, toľkokrát sme človekom. Ovládanie viacerých naraz má niekoľko výhod:

  • zlepšuje učenie, vnímanie, pozornosť a predstavivosť
  • ovládanie odborných predmetov v anglickom jazyku
  • získanie maturitnej skúšky na úrovni C1
  • zvyšuje sa kreativita i schopnosť kriticky myslieť
  • pôsobí pozitívne na duševnú flexibilitu
  • zefektívňuje vedenie dialógu a riešenie problémov
  • vedie k lepším študijným výsledkom a úspechu

 

(SZ)

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím