Z maďarských hraníc do Košíc je to ozaj len na skok
Pri výbere nehnuteľnosti sú dnes ľudia omnoho náročnejší ako kedysi. Dôležitá už nie je len cena bytu či domu, ale aj lokalita. Bývanie v historickom centre mesta je finančne náročné a navyše nie každý preferuje život v betónovej džungli. Mnoho Košičanov preto hľadá iné možnosti a nachádza svoje nové domovy v okolitých dedinách.
Dobrá dostupnosť do metropoly východu je aj z neďalekého Maďarska. Cena nehnuteľností je tam neporovnateľne nižšia a cesta z pohraničných maďarských obcí do centra Košíc trvá približne rovnako ako z priľahlých dediniek v okolí. Rozhodli sme sa vyskúšať na vlastnej koži, či je to skutočne tak.
Na rannú kávu do Auparku
Vzdialenosť a časovú náročnosť sme testovali z dvoch obcí – maďarskej dedinky Tornyosnémeti a neďalekých Kostolian nad Hornádom. Do obidvoch sme sa vybrali počas pracovného týždňa, konkrétne vo štvrtok ráno o pol deviatej. Chceli sme zistiť, odkiaľ sa skôr dostanete na rannú kávu do Auparku. Musí si človek, ktorý žije v pohraničí, poriadne privstať, ak chce prísť načas do práce či do školy? Podľa výsledkov nášho testovania to tak nie je.
Cesta z Tornyosnémeti
Dedinka Tornyosnémeti je prvá maďarská obec za hraničným priechodom Milhosť, ktorá sa nachádza 24 kilometrov od Košíc. Žije tu okolo 500 obyvateľov a desiatky z nich sú práve Košičania, ktorí tu našli svoj domov v pokojnom prostredí, len pár minút od metropoly východu. Obrovskou výhodou je novovybudovaná rýchlostná cesta, ktorá začína za obcou Šebastovce a končí sa priamo na hraničnom priechode, odkiaľ je to už len 500 metrov do cieľa. Použitím tejto trasy sa vyhnete obciam Seňa i Kechnec a ušetríte pár minút cesty.
Iba jeden kamión
Z Tornyosnémeti sme vyrazili presne o 8:22. Spoločnosť nám robilo ranné vysielanie Rádia KISS s naším kolegom Peťom Dudovičom, ktorý nám prezradil aktuálnu dopravnú situáciu v Košiciach a okolí. Je veľkou výhodou, že aj za hranicami si môžete bez problémov naladiť slovenské rádiá. Trochu sme sa obávali toho, že na hraničnom priechode natrafíme na zhustenú premávku, ale okrem niekoľkých kamiónov odstavených na krajnici sme nestretli žiadne autá. Ihneď sme sa napojili na cestu R4, na ktorej sme v našom smere stretli jeden kamión.
Zdržanie pod mostom VSS
Čas sme si stopovali po piatich kilometroch, ktoré sme prešli za štyri minúty. Rýchlostnou cestou to išlo naozaj rýchlo a už sme boli pred Šebastovcami. Tam nás prvýkrát zdržalo nákladné auto, za ktorým sme sa tiahli až po Košice, keďže nebola možnosť ho obehnúť. Tá sa naskytla až na dvojprúdovej ceste pri vstupe do Košíc. Jediným dlhším zdržaním však bol uzavretý most VSS. Potrebovali sme sa dostať až do centra mesta a pre túto uzáveru sme museli ísť obchvatom cez Sídlisko Nad jazerom a Opátske. Tým sme určite stratili minimálne päť minút. Keďže za pár týždňov už bude prejazdný aj most VSS, cesta bude ešte pohodlnejšia. Na obchvate už bolo áut o niečo viac, ale po celý čas sme si vedeli udržať rýchlosť 90 km/hod. Prekvapil nás jeden volkswagen, ktorý pred nami párkrát nebezpečne manévroval a preraďoval sa z jedného pruhu do druhého ako v americkom akčnom trháku.
Za 22 minút
Kaskadér našťastie odbočil smerom na Prešov a my sme už potom mali voľnú cestu až k Auparku. Na dohodnuté miesto sa nám podarilo z maďarského Tornyosnémeti prísť presne za 22 minút a prekonali sme vzdialenosť 26,7 km.
Cesta z Kostolian nad Hornádom
Na porovnanie času dojazdu sme si vybrali Kostoľany nad Hornádom. Sú síce ku Košiciam bližšie, ale predpokladali sme aj náročnejšiu cestu. V Kostoľanoch býva viac ako tisíc obyvateľov a my sme mali pred sebou skoro o polovicu kratšiu vzdialenosť – iba 12,5 kilometra.
Podmienky boli úplne rovnaké, aby sme vedeli čo najobjektívnejšie posúdiť čas, za ktorý sa dostaneme do Košíc. Jednou z možností, ako sa odtiaľto dostať do mesta, je ísť do Družstevnej pri Hornáde, následne na Budimír a potom sa napojiť na diaľnicu. Táto trasa je ale dlhšia približne o 5 kilometrov. Druhá trasa vedie po klasickej ceste druhej triedy, takže väčšou rýchlosťou ako 90 km/h tadiaľto neprejdete. Plynulosť premávky narúša aj znížená rýchlosť na niekoľkých úsekoch pre opravu cesty.
Problémy až v Košiciach
Prvých päť kilometrov sme prešli za približne deväť minút. Na vážnejšie obmedzenie sme narazili až v Košiciach, a to na križovatke Kostolianska cesta a Cesta pod Hradovou. Tam treba dať prednosť vozidlám zo všetkých smerov, a tak sme čakali približne 5 minút. V rannej špičke pred ôsmou hodinou si tam ale postojíte ešte dlhšie. Prechod cez mesto bol už ale bezproblémový a cez Mier, Národnú triedu, Štefánikovu a Rooseveltovu ulicu sme sa k Auparku dostali o 8.42 hod.
Cesta z Kostolian nám teda trvala 22 minút a prešli sme desať kilometrov.
Veronika Haberová
Barbora Slivková
foto: archív kd
Odporúčané články
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.