Prichádza čas adventných kalendárov. Poznáte ich históriu?
Adventné kalendáre dávame deťom, aby si skrátili čakanie do Vianoc. Za každým otváracím okienkom sa skrýva malá odmena. Odrátavanie začína prvého decembra a končí dvadsiateho štvrtého – na Štedrý deň.
Kalendár malej Elisabeth
Jedna z prvých zmienok o adventnom kalendári je z detskej knižky Elisy Averdieck z roku 1851. Autorka v nej opisuje, ako mama malej Elisabeth najprv pred spaním hovorí dcére vianočné príbehy, potom si spievajú koledy a napokon na stenu pridajú každý deň obrázok. Keď ich bude 24, malá Elisabeth bude vedieť, že sú tu Vianoce.
[ad][/ad]Prvé kalendáre pochádzajú z protestantského prostredia. Okrem pridávania obrázkov na stenu tiež niektorí zmazávali čiarky, napísané na stene kriedou. Známe sú tiež rôzne adventné hodiny či sviece.
Vznikol v Nemecku
Adventný kalendár sa vyvinul z tzv. Mikulášskeho kalendára, ktorý začínal až 6. decembra. Neskôr sa dátum posunul na prvý deň v mesiaci s názvom vianočný kalendár, až prišiel k súčasnému pomenovaniu. Ten vznikol vďaka tomu, že niektoré kalendáre skutočne obsahovali dátumy zhodujúce sa s adventným obdobím kresťanov.
Za vynálezcu adventného kalendára považujeme Nemca Gerharda Langa. Ako malý dostával od svojej mamy 24 cukríkov pripevnených na kartóne. Každý deň adventu mohol zjesť jeden. Myšlienku oživil v dospelosti. Prvý tlačený kalendár určený na predaj vyšiel v roku 1908. Kalendár mal dve časti. Jedna mala 24 políčok s básničkou od Langa. Z druhej, obrázkovej časti si deti vystrihovali obrázky, ktoré prilepovali na polia. S biblickým motívom od slávneho ilustrátora tej doby Ernsta Keplera sa kalendár v Nemecku rýchlo rozšíril.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.