Vo Východoslovenskom múzeu oživujú vzácne zábery z histórie Košíc
Historické zábery z obdobia vzniku prvej Československej republiky dávajú pracovníci Východoslovenského múzea v Košiciach do digitálnej podoby. Z veľkého množstva sklenených negatívov sa zamerali najmä na medzivojnové obdobie, jeho architektúru a dôležité udalosti v meste.
Múzeum pokračuje v ďalšej etape dlhodobého projektu digitalizácie vzácnych sklenených negatívov z Fondu historickej a umeleckej fotografie. Tento projekt podporil Fond na podporu umenia v hodnote 3 800 eur.
[ad][/ad]Krehké okná do minulosti
Dušan Béreš, kustód fondu, hovorí, že pri výbere sklenených negatívov, z ktorých vytvoria digitálne fotografie, sa zamerali na obdobie rokov 1918 až 1919 v Košiciach.
„Digitalizácia starých fotografií či negatívov prebieha už niekoľko rokov. Keďže si tento rok budeme pripomínať 100. vý-
ročie vzniku Československej republiky, snažíme sa orientovať práve na toto obdobie. Fotografie by sme radi využili pri dvoch plánovaných výstavách s touto tematikou,“ uviedol.
Klenoty staré 140 rokov
Sklenené negatívy staré 70 a viac rokov si podľa slov Béreša vyžadujú mimoriadnu opatrnosť pri ich manipulácii. Digitalizujú sa v košickom fotoateliéri Gabriel Bodnár. „Postupom času a miestami aj zlým zaobchádzaním sa u nich prejavila degradácia, znečistenie i poškodenie. Tie najstaršie datujeme do rokov 1870 až 1880, majú teda skoro 140 rokov,“ povedal.
Celkovo majú v múzeu 11-tisíc sklenených negatívov. Doposiaľ sa im podarilo digitalizovať približne 3 300 z nich. „V tejto poslednej etape sme spracovali ďalších 527 kusov. Odhadujem, že kým sa nám podarí ošetriť a spracovať všetky, potrvá to aj 10 rokov,“ doplnil.
Reštaurátorka Iwona Urbančíková si pred čistením jedného z negatívov pripravila okrem handričiek aj nádoby s benzínom, alkoholom a destilovanou vodou. „Pred digitalizovaním, ktoré pre múzeum robí externý fotograf, treba sklenený negatív očistiť. Používame na to chemické prípravky. Rýchlosť čistenia záleží aj od toho, do akej miery je predmet poškodený,“ hovorí. Pokračuje, že pri práci musia dbať hlavne na to, aby nezmizli retuše pôvodných autorov fotografií. „Čistenie jedného negatívu je zdĺhavý proces. Ak nie je retušovaný, trvá to do desiatich minút. Keď je retušovaný z oboch strán, môže to trvať aj dve hodiny,“ povedala.
Odporúčané články
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.