Zvonársky skvost našli pod kulturákom
Robiť poriadok sa oplatí. Občas pritom človek nájde to, čo dlho hľadal. A občas aj to, čo nehľadal a ani netušil, že má. Upratovanie sutín v suteréne kultúrneho domu v Šaci prinieslo práve takýto objav.
Pri ich odpratávaní počas opravy kanalizácie našiel údržbár miestneho úradu Radoslav Saxa krásne zachovalý, plne funkčný malý zvon z roku 1914. „Hoci neviem po maďarsky, podľa roku, ktorý je na ňom jasne čitateľný, som pochopil, že to asi bude zaujímavý nález a doniesol som ho na miestny úrad,“ povedal pre košice:dnes nálezca.
Starosta Šace Daniel Petrík sa domnieva, že jednou z možností, odkiaľ zvon pochádza, je miestna časť Buzinka. „Je tam stará zvonica, odkiaľ sa podľa rozprávania pred dávnymi rokmi stratil zvon. Kedysi tam boli dva zvony, jeden katolícky a jeden kalvínsky, ale keď postavili nový kalvínsky kostol, premiestnili do neho aj ten zostávajúci zvon a zvonica ostala prázdna,“ pripomenul starosta.
Prečo sa údajne stratený zvon našiel v sutinách „kulturáku“, vybudovaného v časoch rozmachu socializmu, nikto zatiaľ nevie. „Možno si ho tam ktosi odložil na lepšie časy a keďže lepšie časy neprišli, našli sme ho my,“ poznamenal s úsmevom starosta Petrík.
Zistiť viac o osude nájdeného zvona pomôže známy košický kampanológ Juraj Gembický, ktorého sme na nález upozornili. Keďže ide o čerstvý objav, zatiaľ iba podľa fotografií zvona nám potvrdil, že ide o dielo známeho maďarského medzivojnového zvonolejára Ferencza Egryho.
Podľa J. Gembického, ktorý je odborným radcom Krajského pamiatkového úradu v Košiciach, majster pochádzal z mestečka Kisgejocz. Počas rokov menilo nielen názov, ale aj štátnu príslušnosť. Nachádza sa totiž v Zakarpatskej oblasti, ktorá počas minulého storočia patrila nielen Rakúsko – Uhorsku, ale aj Maďarsku a Československu (Malé Gejovce). Dnes leží na území Ukrajiny a nazýva sa Mali Gejivci.
„Zaujímavý na tomto krásnom zvončeku je aj rok odliatia. V roku 1914 začala I. svetová vojna a vtedy sa pomaly začali zvony skôr rekvírovať na vojenské účely než odlievať,“ dodal J. Gembický.
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.