Zvyšky z citróna pomôžu v domácnosti
Nie je vari domácnosť, v ktorej by sa nevyužívala šťava z citróna. Menej je už takých, kde využívajú aj dužinu. Odkedy vieme, že citróny sa chemicky ošetrujú, iba v málo domácnostiach sa využíva aj kôra.
Ak však chcete kôru využívať, kupujte citróny v bio kvalite alebo ich začnite pestovať doma (vysušená kôra z takéhoto citróna v akomkoľvek zákusku ho vynesie k michelinským výškam). Vráťme sa však k bežným citrónom, ktoré kupujeme v obchode. Šťavu používame v lete do vody, v zime do čaju. Kôru a bielu dužinu však nevyhadzujte. Nechajte ju pracovať vo váš prospech.
Citróny majú vďaka obsahu kyseliny nízke pH, takže pôsobia antibakteriálne a dezinfekčne. Tieto vlastnosti využijete tak v kúpeľni pre krásu, ako aj v kuchyni pre čistotu a poriadok.
Odstráni následky “výbuchu”
Mikrovlnnú rúru dokáže citrón zbaviť aj “pricementovaných” zvyškov. Namiesto agresívnych chemických prostriedkov vyskúšajte naplniť nádobu do polovice studenou vodou, pridajte šupku z citróna a na päť minút nechajte rúru bežať na plný výkon. Para, ktorá sa zrazí na stenách, rozpustí zaschnuté zvyšky a tie potom ľahko utriete hubkou.
Špiny sa zbavíš
Máte niekde mastný povrch – napríklad na šporáku? Vezmite polovice vytlačeného citróna (prípadne pridajte trochu soli kvôli drsnosti) a stierajte, nakoniec utrite utierkou, pokojne papierovou. Lepšie než chémia! Len buďte opatrní na mramorové či iné povrchy, ktoré by mohla kyselina poškodiť.
Čistí kanvice aj šálky
Zvyšky usadených minerálov z vodného kameňa, ale aj sfarbenie po káve a čaji citrón tiež odstráni. Dajte do kanvice vodu, pridajte hrsť tenkých plátkov citrónovej kôry a dajte povariť. Potom nechajte ešte hodinu odstáť, vylejte a znovu prevarte čistú vodu – kvôli odstráneniu prípadnej pachuti. Na zašlé hrnčeky od čaju alebo kávy pridajte k zvyškom citróna soľ a poriadne vyšúchajte. Budú ako nové.
Vôňa domova
Citrónová kôra potlačí pach z odpadkového koša a zároveň vám poslúži ako domáci osviežovač vzduchu. Stačí iba tak pohodiť, ale môžete napríklad aj vytrieť vnútro vreca na odpadky.
Lesk ako blesk
Polovice citróna namočené v soli alebo v prášku do pečiva pomôžu nájsť stratený lesk predmetom z medi, nehrdzavejúcej ocele či chrómu – od hrncov, cez rúry, šporáky a chladničky. Natrite, nechajte 10 minúť pôsobiť, umyte teplou vodou a vyleštite.
Proti hmyzu
Väčšina drobných škodcov neznáša kyselinu citrónovú. Kúsky kôry nastražte k dverám, okolo okien alebo ku škáram, kadiaľ by nezvaní návštevníci mohli vniknúť do domu. Platí to aj na mravcov!
Citrón pomôže, aj keď už hmyz prenikol vašou obranou a máte štípance. Od bolesti, opuchov aj svrbenia pomôže potierať bielym vnútrom citrónovej kôry so zvyškom dužiny.
Osvieži vzduch
Zvyšky z citróna, povarené pri nižšej teplote v hrnci s vodou, zvlhčia a osviežia vzduch a zároveň naplnia váš byt príjemnou vôňou.
Vyčistí kuchynské doštičky
Dezinfekčné vlastnosti citróna okrem iného využite na vyčistenie a omladenie kuchynských drevených aj umelohmotných dosiek na krájanie. Zároveň s mikróbmi z nich zmizne aj sivastý povlak. Stačí chvíľu prechádzať polovicou vytlačeného plodu, potom nechať pol minúty pôsobiť a nakoniec opláchnuť.
Starecké škvrny zblednú
Starý recept odporúča potrieť hnedasté starecké škvrny – najčastejšie sa vyskytujú na chrbte rúk a na predlaktí – citrónovou kôrou. Nenatierajte sa celí, stačí iba na postihnuté miesta. Nechajte hodinu pôsobiť.
Aby ste mali hebké lakte
Posypte polovice vytlačeného citróna jedlou sódou a „nasaďte” na lakte. Potom nimi pootočte, akoby ste vytláčali šťavu na odšťavovači. Takto pracujte aspoň 10 minút, potom si lakte opláchnite, osušte a natrite výživným krémom.
Vyhladí pleť
Zvyšky z citróna poslúžia ako lacné, účinné a pritom prírodné tonikum na pleť. Osviežia ju a vypnú rovnako ako drahé krémy s ovocnými kyselinami. Stačí jemne vklopkať do pokožky. Nezabudnite po štvrť hodine umyť a dávať zvlášť pozor na okolie očí.
Na hladké telo
Do šálky dajte jemne postrúhanú kôru, cukor a toľko olivového oleja, aby vznikla pasta. Namočte se v sprche a na vlhkú kožu naneste pripravený krém. Jemne sa masírujte po celom tele, potom príde na rad opäť sprcha a telové mlieko. Vaše telo vás po takejto kúre prekvapí.
Foto: shutterstock
Odporúčané články
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.