Aj vy ste na jeseň náchylnejší na choroby?
Jeseň prináša stále viac chorých ľudí do čakární ambulancií. Zmena počasia, no tiež denného režimu, môže oslabiť našu imunitu. Telo v tomto období často nedokáže odolávať bacilom a choroba je na svete. Niekedy však omnoho viac ako lieky pomôže príroda. Inšpirujte sa našimi radami.
Jesenné obdobie sa spája s chorobami sprevádzanými kašľom, kýchaním a smrkaním. Je nám zima a zvykneme skoro prechladnúť. Telo si skrátka musí zvyknúť na zmenu počasia, ale aj na zmenu denného režimu. Slnko zapadá skôr a ráno zase vstávame do tmy. To všetko má vplyv na našu imunitu.
Čo je imunita?
Čo rozhoduje o tom, či ochorieme? V prvom rade (ne)schopnosť organizmu odolať vírusom, baktériám, zvýšeným nárokom na teplo či diskomfort. Imunita je výrazom, o ktorom sa veľa hovorí, no nie každý vie, o čo presne ide.
„Imunitu môžeme zjednodušene definovať ako schopnosť organizmu brániť sa proti čomukoľvek, čo by mohlo spôsobiť poškodenie zdravia, dokonca i smrť. Je to obranný systém, ktorého orgány, tkanivá a bunky sú rozložené po celom tele. Spolu sa nazývajú lymfatické orgány, ktoré môžeme rozdeliť na primárne, zodpovedné za produkciu lymfocytov, a sekundárne, kde nastáva samotná imunitná reakcia,“ vysvetľuje Adrian Doboly zo spoločnosti Natures.
Základným stavebným prvkom imunity sú bunky zvané makrofágy. Tie pohlcujú cudzorodé objekty a rozpoznávajú a ničia poškodené bunky. Ich počet v našom organizme však kolíše v závislosti od zdravotného stavu. Dôležitú úlohu v tomto prípade zohráva to, či sme vyčerpaní, oslabení chorobou, ale aj či sme v noci dobre spali alebo sme nevyspatí.
[ad][/ad]Biologické hodiny
Ďalším z faktorov, ktoré rozhodujú o tom, v akej kondícii je naša imunita, sú naše vnútorné biologické hodiny. Odborne povedané, ide o cirkadiánny rytmus, ktorý kontroluje nielen cyklus bdelosti a spánku, ale aj teplotu tela, vylučovanie hormónov a imunitný systém.
„Narušenie cirkadiánnych rytmov je sprevádzané zníženou výkonnosťou, zníženým pocitom pohody a vrcholí patologickými stavmi, ako sú depresie a sezónou ovplyvňované choroby. Vekom biologické hodiny strácajú svoju citlivosť a presnosť, čo vedie k chronickým a charakteristickým poruchám spánku,“ vysvetľuje internista Martin Peter. Narušený cyklus však majú aj ľudia pracujúci na zmeny, preto sú náchylnejší na choroby.
Západ slnka zníži imunitu
Podľa štúdie, ktorú robili na Cambridge University a publikovali koncom roka 2016, sú ľudia po zotmení až desaťnásobne náchylnejší na infekcie než napríklad dopoludnia. Zistilo sa tiež, že v spolupráci s cirkadiánnym rytmom je človek najvýkonnejší ráno a dopoludnia. Práve vtedy má imunita najväčšiu silu.
Ráno sme plní sily a energie a podvečer sa vypíname, sme náchylnejší na úrazy, omyly, chyby ale aj na choroby, lebo to isté platí aj pre imunitu – dopoludnia chráni telo celou silou, ale čím viac je hodín, tým je jej výkon nižší.
„V rôznej fáze dňa sme rôzne náchylní na choroby alebo na to, ako silno u nás prepuknú,“ povedal profesor Akhilesh Reddy, hlavný autor štúdie. „Naše zistenia sú v súlade s nedávnymi štúdiami, podľa ktorých môže to, či sme proti chrípke očkovaní ráno, na obed alebo popoludní, ovplyvniť efektívnosť vakcíny.“
Podpora pre obranu
Chrániť sa pred chorobami a pomôcť imunite fungovať na sto percent, pomáhajú imunostimulátory. Za posledné desaťročie sa robilo veľa dlhodobých výskumov účinkov sacharidov z húb na imunitu, pretože sa javili ako veľkí, silní a prírodní bojovníci pomáhajúci imunite, čo sa aj potvrdilo.
Jedným zo silných a dobre preskúmaných podporovateľov obranného systému organizmu je beta glucan, ktorý sa nachádza napríklad v hlive ustricovej.
„Zjednodušene môžeme povedať, že imunite pomáha tak, že v tele aktivizuje imunitné bunky makrofágy, ktoré pohlcujú cudzorodé objekty – baktérie a vírusy zodpovedné za ochorenia. Okrem toho rozpoznávajú a ničia poškodené bunky,“ vysvetľuje A. Doboly, odborník na imunitu. Hovorí, že preparáty s výťažkom beta glucanu z hlivy ustricovej sú najúčinnejšie vtedy, ak sa užívajú ráno nalačno, ale podporiť imunitu má zmysel v priebehu celého dňa. Zvlášť, ak je telo oslabené chorobou, únavou alebo aj chladným ročným obdobím.
(KP, SZ)
Jesenné životobudiče
Ajurvédsky čaj na zahriatie
1 l vody, lyžička čierneho čaju, 2 cm čerstvého zázvoru, kardamón, škorica, klinček, lyžička cukru, 1 dl mlieka. Prevarte vodu, postupne pridávajte ostatné ingrediencie, nechajte prejsť varom, 5 minút lúhujte a potom preceďte.
Na boľavé hrdlo
600 ml vody, 2 klinčeky, 2 guľôčky nového korenia, kúsok celej škorice, šťava z celého citróna, med. Všetko okrem medu a citróna (pridáme po odstavení) pomaly 10 minút varíme. Pijeme čo najteplejšie.
Mrkvový sirupček
Do väčšieho hrnca dáme 0,5 l čerstvej mrkvovej šťavy a 4 lyžice medu. Za občasného miešania zahustíme do sirupovej konzistencie – nevaríme! Podávame 1 lyžičku 5x denne.
Protichrípkový šalát
0,5 kg kyslej kapusty,
2 mrkvy, 1 väčšie jablko,
1 cibuľa, 1 lyžica strúhaného chrenu, 1 kyslá smotana. Všetko nastrúhame, zalejeme smotanou a dobre premiešame.
(JV)
[ad2][/ad2]Čítajte aj:
- Pozor, začína sa obdobie chrípok
- Chrípková sezóna sa blíži. Chrániť sa môžete očkovaním
- Chrípka útočí, netreba ju brať na ľahkú váhu