PR 22.09.17

Dajte červenú zelenému zákalu

foto: Veronika Janušková

V našich pondelkových novinách ste sa dočítali niečo o glaukóme – zelenom zákale. Dozvedeli ste sa, že ak sa tento tichý zlodej zraku nelieči, postupne môže dôjsť k nezvratnému poškodzovaniu zrakového nervu so zužovaním zorného poľa, čo môže viesť k rapídnemu zhoršovaniu zraku až slepote.

Ako to už pri mnohých ochoreniach býva, najlepšie je podchytiť ich včas. Dnes vám preto priblížime, ako glaukóm liečiť.

Zastavte prepuknutie ochorenia správnou liečbou

V dnešnej dobe môžeme s využitím moderných prístrojov diagnostikovať glaukóm ešte skôr než vzniknú prvé príznaky, alebo predtým ako dôjde k badateľnému poškodeniu zrakového nervu. Cieľom liečby zeleného zákalu je toto poškodzovanie zastaviť a ochrániť tak zrakové funkcie, respektíve zabrániť ďalšiemu zhoršovaniu. Základom liečby je znížiť vnútroočný tlak na hodnotu, kedy sa zastaví progresia ochorenia. Taktiež je dobré zvýšiť odolnosť nervových buniek a zlepšiť ich výživu a prekrvenie.

Pomôžu kvapky, tabletky či operácia

Primárny glaukóm otvoreného uhla je ochorenie relatívne dobre liečiteľné, ale nie vyliečiteľné. Liečba spočíva v aplikácii očných kvapiek s cieľom znížiť vnútroočný tlak. Pokiaľ majú kvapky nedostatočný efekt, možno pridať i tabletky, poprípade pristúpiť k laserovej alebo klasickej chirurgickej operácii. Pri liečbe kvapkami je dôležité, aby sa používali pravidelne, podľa predpisu.

Ako na glaukómový záchvat

Primárny glaukóm uzatvoreného uhla je často spojený s atakmi glaukómového záchvatu, ktoré si vyžadujú neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Aj napriek intenzívnej a včasnej liečbe však tento záchvat zanecháva trvalú zmenu - poškodenie na zrakovom nerve. Rozsah tohto poškodenia závisí od dĺžky trvania a intenzity záchvatu.

MUDr. Slavomír Dzúr zo spoločnosti 3F Mikrochirurgia oka, ktorá disponuje kompletným prístrojovým vybavením na diagnostiku a liečbu glaukómu, sa s nami podelil o poznatky zo svojej praxe: „U pacientov so zvýšeným rizikom glaukómového záchvatu odporúčame realizovať preventívne iridotómie (otvory v periférnej časti dúhovky), aby sme záchvatu predišli. Týchto rizikových pacientov je možné určiť očným vyšetrením. Na zvládnutie ochorenia je dôležité dodržiavať režim liečby a absolvovať pravidelné vyšetrenia.“

Očné vyšetrenia vám zachránia zrak

Glaukóm je známy ako „tichý zlodej zraku“, keďže sa môže rozvíjať bez akýchkoľvek nápadných príznakov. Pacient môže prísť až o 40% zraku bez toho, aby čokoľvek spozoroval. Preto sú pre včasnú diagnózu a liečbu dôležité pravidelné očné vyšetrenia u lekára.

„V prípade indikácie operačného riešenia vieme pacientom poskytnúť širokú paletu operačných antiglaukómových zákrokov, ako aj pred a pooperačnú starostlivosť. Náš skúsený operačný tím pri operácii používa najmodernejšie technické vybavenie a využíva čo najšetrnejšie miniinvazívne techniky,“ prezradil nám MUDr. Dzúr.

(TŠ)

Čítajte viac: zdravie

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím