10.10.19

Dnes je svetový deň zraku

ilustračná foto: pexels

Oči s očnou vadou, či inak choré oči (glaukóm, vekom podmienená degenerácia makuly, sivý zákal...) nebolia. Avšak všetky tieto zmeny môžu spôsobiť ľuďom veľké problémy. Aj preto vyhlásila na 10. október Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) Svetový deň zraku.

Konzultácie vo väčšine očných oddelení a kliník budú vo štvrtok od 9. do 15. hodiny. V ich rámci lekári skontrolujú očné pozadie a očný tlak.

Dôležitá prevencia

Cieľom Svetového dňa zraku je poukázať na fakt, že v boji proti strate tohto najdôležitejšieho zmyslu, je najúčinnejšia prevencia, včasná diagnostika a dostupná liečba.

Prevenciu určite netreba zanedbávať. Nespoliehajte sa však iba na vyšetrenie v očnej optike. Pretože iba erudovaný optometrista môže zachytiť prvé signály, že sa s okom niečo deje. Dôležité však je, aby vám skontrolovali aj očné pozadie. Inak sa to nedá považovať za „preventívnu prehliadku“.

reklamná správa

NAJČERSTVEJŠIE MÄSO A VÝROBKY V KOŠICIACH

Kvalitu mäsa garantuje náš vlastný bitúnok. Exkluzívne iba v potravinách KLAS. Kde ich nájdem?

Zistite viac
 

Pozor na kvapky

„Oftalmológ môže odhaliť aj začínajúce zmeny na oku a sietnici, ktoré súvisia s celkovým zdravotným stavom, užívaním niektorých liečiv, terapeutických metód. Na sietnici sa totiž môžu prejaviť zmeny v dôsledku nekorigovaného vysokého tlaku, cholesterolu, diabetu, ale aj sklerózy multiplex, ochorenia štítnej žľazy, reumatické, systémové ochorenia a, žiaľ, aj nádorové ochorenia, ktoré súvisia s mozgom,“ vysvetľuje očná lekárka Lucia Kvapilová a upozorňuje aj na dlhodobé užívanie očných kvapiek, v ktorých je množstvo konzervantov.

Lekárka Lucie Kvapilová upozorňuje na problémy s očami. Foto: archív KD
Lekárka Lucie Kvapilová upozorňuje na problémy s očami. Foto: archív KD

Už od malička

Lekári dnes preto odporúčajú častejšie vyšetrenie očí.

„Prvovyšetrenie sa robí ešte v pôrodnici a u pediatra vo veku troch rokov. Následne je potrebné ísť s dieťaťom k lekárovi pred nástupom do školy. Školáci by mali chodiť na prevenciu raz ročne až do dospelosti. Očného lekára by sme do štyridsiatky mali navštevovať raz za dva roky a po štyridsiatke opäť každý rok,“ hovorí L. Kvapilová.

Čítajte aj: 

reklamná správa
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím