Pozor, začína sa obdobie chrípok
S nástupom chladnejšieho počasia začínajú ľudia častejšie chorľavieť. Spôsobujú to najmä výkyvy teplôt, na ktoré nie je náš organizmus počas letných mesiacov zvyknutý.
Chrípka je infekčné vírusové ochorenie, ktoré sa rozširuje kvapôčkovou infekciou. Stačí, ak chorý človek vo vašej blízkosti kýchne. Vírusy sa môžu usádzať aj na predmetoch, a preto treba dbať na časté umývanie rúk. V čase väčšieho výskytu šírenia sa infekčných ochorení je potrebné sa vyhýbať priestorom s väčším kolektívom, ako sú napríklad supermarkety, kiná alebo divadlá.
[ad][/ad]Myslite na prevenciu
Medzi všeobecné základy prevencie patrí dobrá životospráva či pobyt na čerstvom vzduchu.
„Jedávajte každý deň ovocie a zeleninu, najmä s vyšším obsahom vitamínu C – jablká, kyslú kapustu, citrusy, papriku, brokolicu, chren, cesnak. Doprajte si aj dostatok spánku,“ radí hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková. Takisto odporúča vyhradiť si denne tridsať minút pre cvičenie alebo prechádzku, piť vodu, nesladené čaje a nápoje, ktoré pomáhajú zvlhčiť sliznicu.
Prejavy ochorenia
Chrípka nastupuje náhle, prejavuje sa vysokou teplotou nad 38 stupňov Celzia. Typickým úvodným príznakom je bolesť kĺbov, svalov, silná bolesť hlavy, suchý, dráždivý kašeľ. Často sa objaví zimnica. Po 48 hodinách sa môže prejaviť nádcha a bolesť hrdla. Chrípku je potrebné v prvom rade vyležať. Antibiotiká na ňu nezaberajú. Odporúčajú sa preto lieky tlmiace bolesti hlavy, svalov a na zníženie teploty.
Únavu a malátnosť je možné pociťovať ešte niekoľko dní či týždňov po ústupe chrípky.
(ML, TASR)
[ad2][/ad2]Epidemiológovia odporúčajú očkovanie najmä zdravotníckym pracovníkom, deťom od šiestich mesiacov do päť rokov, osobám nad 59 rokov, pacientom s chronickým ochorením, ako sú napríklad astmatici či kardiologickí pacienti a diabetici. Zaočkovať by sa mali aj ľudia s obezitou, telesne postihnuté deti i dospelí, ľudia so zníženou imunitou po liečbe alebo pri hematologických ochoreniach a infekcii HIV. „Ak sa rozhodnete dať zaočkovať proti chrípke, podstúpte to v októbri alebo novembri, aby si telo stihlo včas vytvoriť protilátky,“ radí hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.
(TASR)
[ad3][/ad3]