20.10.18

Svetový deň osteoporózy upozorňuje na včasnú liečbu a prevenciu

foto: shutterstock
DNES
Zdieľať článok:

Osteoporotické zlomeniny ohrozujú podľa lekárov každú druhú ženu a jedného z piatich mužov vo veku nad 50 rokov. Na problematiku poukazuje aj Svetový deň osteoporózy, ktorý pripadá na 20. októbra.

Ako uviedol prezident Slovenskej spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí profesor Juraj Payer, podľa odhadov u nás žije až 230-tisíc pacientov s osteoporózou, no liečených je len necelých 65-tisíc.

Upozornil, že každá osteoporotická zlomenina u pacienta nad 50 rokov pritom predstavuje riziko výrazne zhoršenej kvality života či ďalších osteoporotických zlomenín. V dôsledku osteoporotickej zlomeniny stehennej kosti zomiera do roka až 20 percent pacientov. 

reklamná správa

Zbavte sa plastových kariet vo vašich penaženkách

Stiahnite si prvú kartu výhod v mobile na Slovensku

Zistite viac

Tichý zlodej kostí 

Osteoporóza je ochorenie, ktoré možno charakterizovať ako znižovanie, respektíve rednutie kostnej masy a poškodenie kostnej štruktúry. V dôsledku toho sa kosť stáva krehkejšou, čím sa zvyšuje jej lámavosť. Najčastejšie dochádza k zlomenine stehennej kosti, panvových kĺbov, ale i zápästia. Rednutím kostnej hmoty trpia prevažne ženy, avšak odborníci poukazujú na fakt, že sa nevyhýba ani mužom.

O osteoporóze sa hovorí aj ako o „tichom zlodejovi kostí“, ktorá je podľa odborníkov epidémiou tretieho tisícročia. Často sa považuje aj za prirodzený jav starnutia, čo však podľa Payera vďaka správnej liečbe nemusí byť pravda. „Antiporotická liečba znižuje riziko výskytu osteporotickej fraktúry u pacienta o 40 až 60 percent. Je však veľmi dôležité liečbu pravidelne a dlhodobo užívať a neprerušovať ju,“ vysvetlil. Aj napriek tomu podľa neho viac ako 60 percent pacientov liečbu svojvoľne ukončí do jedného roka.

Za najzávažnejšiu osteoporotickú fraktúru označil zlomeninu krčka stehennej kosti. Až 80 percent pacientov po takomto zranení potrebuje pomoc ošetrovateľa pri bežných denných aktivitách. „Najhoršie je, že až 20 percent pacientov s týmto typom zlomeniny nám do roka od úrazu zomiera,“ skonštatoval.

Riziko úmrtia 

Príznakom, že človek utrpel jednu či dokonca viacero zlomenín stavcov, môže byť hrbenie. „Pri poškodení aj pomerne malej časti stavca dochádza k výraznému oslabeniu pevnosti a kolapsu celej štruktúry. Mnoho ľudí však, aj napriek príznakom či bolestiam, nevyhľadá lekára,“ povedal vedúci lekár Osceocentra docent Zdenko Killinger. Zlomeniny stavcov podľa neho výrazne znižujú kvalitu života a až 20 percent žien po prvej takejto fraktúre utrpí v priebehu roka ďalšiu. „Každá zlomenina stavca zvyšuje až osemnásobne riziko úmrtia,“ dodal.

Problémová cukrovka

Diabetológ docent Peter Jackuliak upozornil, že riziko osteoporotických zlomenín zvyšuje aj cukrovka, ktorej liečba môže spôsobiť zníženú obnovu kosti a jej štruktúr. Preto by podľa neho mala byť v rámci prevencie u diabetikov monitorovaná kostná hustota.

„Pre správny manažment pacienta sú základom dodržiavanie nastavenej liečby, úprava životného štýlu a vhodné je tiež dopĺňanie vitamínu D a vápnika podľa odporúčaní lekára,“ uzavrel Jackuliak.

Na globálnu aktivitu zameranú na zlepšenie zdravia kostí a prevenciu fraktúr vrátane stavcov chrbtice sa v roku 2018 sústreďuje Svetový deň osteoporózy (20. 10.).

reklamná správa

(TASR, ROČ)

Čítajte viac: zdravie ochorenie

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím