Študenti museli utekať z horiacich budov
V piatok zhorela strecha Prídodovedeckej fakulty, kde sídli Katedra anorganickej chémie a sú tam aj rôzne laboratóriá. Takisto je v budove Ústav chemických vied a zo strany Kostlivého ulice telocvičňa.
V piatok o 19.30, keď sme boli pri požiari, boli na mieste všetky zložky počnúc hasičmi, policajtmi a nechýbala ani sanitka. Hasiči však mali k dispozícii iba jednu vysokozdvižnú plošinu, hasili zo strany Moyzesovej ulice. Časť strechy z Kostlivého hltali plamene a odpadávali z nej rôzne žeravé kusy.
Príčiny požiaru stále nie sú známe, hovorí sa o skrate v elektroinštalácii.
Predbežná škoda jeden až tri milióny
„Zhorela strecha a oheň poškodil časť budovy. Z budovy evakuovali niekoľkých ľudí, no našťastie nikto neutrpel zranenia. Zhorenisko by mala začať skúmať skupina expertov. Podľa odhadov predbežná škoda je milión až tri milióny eur,“ povedal pre agentúru SITA dôstojník operačného strediska košických hasičov Miroslav Kovaľ.
Na mieste zasahovalo vyše 30 hasičov z Košíc, Čane, Šace, Moldavy nad Bodvou a aj zo závodnej požiarnej jednotky spoločnosti U. S. Steel Košice. Likvidácia požiaru trvala takmer šesť hodín s dvanástimi kusmi hasičskej techniky.
Doktorand vyhlásil poplach
Viacerí študenti v piatok večer pracovali v budove. Väčšina si zo začiatku nič nevšimla, potom to už šlo veľmi rýchlo. Vnútri im zhoreli osobné veci, notebooky, zošity. Ale čo je pre nich najhoršie, niektorí mali v laboratóriách uložené veci k rôznym výskumom či dizertačným prácam, takže sa do nenávratna stratila aj niekoľkoročná výskumná práca zamestnancov UPJŠ.
„Včera, keď som dokončil prácu v laboratóriu, šiel som ešte za učiteľom a potom do kancelárie vypnúť PC. Cestou som počul rachot na streche, ako keby tam bol kŕdeľ holubov. Počítač sa vypol predčasne a svetlo začalo blikať až úplne zhaslo. Vyšiel som z kancelárie na chodbu a cez škáru som videl v učebni M4 svetlo… hneď som vedel, že tam horí a vyhlásil som poplach. O minútu na to už policajti evakuovali všetkých, a ja som vybehol tak, ako som bol, na ulicu. Len v košeli a prezuvkách, všetko ostalo tam… Všetko je stratené. Výskum, nenormálne drahé prístroje, ktoré univerzita získavala veľmi dlho… je mi z toho do plaču,” povedal pre KOŠICE:DNES doktorand z Prírodovedeckej fakulty UPJŠ.
Niekoľkoročná práca
„Minulého roku som úspešne absolvoval na prírodovedeckej fakulte. Informácia ohľadom požiaru ma úplne zdrvila, keďže tými chodbami som počas svojho štúdia kráčal päť rokov,” vyjadril svoje dojmy Patrik Šuľak. No pridal aj optimistický výhľad: “Miesta, kde som štátnicoval, by som dnes už ai nespoznal. Som rád, že sa nikomu nič nestalo, ale ani si neviem predstaviť, aké to musí byť pre ľudí ťažké, keď im v plameňoch zhorela niekoľkoročná práca. No prírodovedci sú silní ľudia a viem, že to zvládnu. Pevne verím, že o rok budeme na internete čítať úplne inú informáciu, informáciu o tom, že PF UPJŠ je opäť v pôvodnom, ak nie ešte v lepšom stave.“
—
Rektor sa rozplakal
Časopis študentov Filozofickej fakulty Univerzál ešte v piatok požiadal o vyjadrenie rektora UPJŠ Pavla Sováka.
„Univerzita v piatok prežila jeden z najťažších dní, ktorý sa určite zapíše do jej histórie. Jej veľké srdce – Ústav chemických vied – nám vyhorel a som v šoku,“ povedal pre časopis rektor P. Sovák.
V rozhovore tiež uviedol, že možno bol príčinou jeden z digestorov alebo viacero digestorov. „Zdá sa, že to išlo zdola, nie zhora. Zrejme ide o komínový efekt. Toto však posúdia odborníci a som veľmi zvedavý, pretože je tam úplne nová infrašktruktúra, takže si to rád nechám vysvetliť.“
„Bol som teraz ako štatutár pozrieť vnútorné priestory aj s pánom dekanom a rozplakal som sa na druhom poschodí. Ústav chemických vied v týchto chvíľach pláva vo vode, je totálne zadymený. Niektoré miestnosti sú absolútne zničené,” dodal na záver profesor Sovák.
[article slug=”skody-po-poziari-budu-obrovske”][/article]„Vedenie Prírodovedeckej fakulty ďakuje všetkým, ktorí aktívne pomáhajú a ponúkajú pomoc pri zmierňovaní dôsledkov tejto mimoriadnej udalosti. Ozývajú sa mnohí absolventi Prírodovedeckej fakulty a iných fakúlt našej univerzity, doslova z celého sveta, aj s ponukou finančnej pomoci. Keďže ide o mimoriadnu udalosť, privítame aj individuálnu finančnú pomoc, aby sa vzdelávací proces čo najskôr vrátil do normálnych koľají. Finančné prostriedky je možné poslať na účet Občianskeho združenia PRÍRODOVEDEC (IBAN: SK2809000000000571404383, BIC: GIBASKBX), ktoré budú použité hlavne na obnovu chemických laboratórií pre študentov,” uviedli dekan fakulty Gabriel Semanišin spolu s rektorom UPJŠ Pavlom Sovákom.
Rušia výučbu v poškodenej budove
V budove Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach, ktorá bola v piatok 9.12.2016 poškodená požiarom, sídli Katedra anorganickej chémie a časti Katedier organickej chémie, analytickej chémie a biochémie Ústavu chemických vied. Požiarom boli poškodené štyri posluchárne situované v tejto budove, sedem výučbových a jedenásť výskumných laboratórií ako aj všetky kancelárske priestory.
V poškodenej budove malo svoje pracovisko 21 zamestnancov a 15 doktorandov. Títo zamestnanci a doktorandi budú na čas, pokiaľ sa budova na Moyzesovej ulici 11 opäť nesprevádzkuje, umiestnení do náhradných priestorov v rámci Ústavu chemických vied a Ústavu biologických a ekologických vied.
V budove prebiehali rôzne formy výučby (prednášky, cvičenia, semináre, laboratórne cvičenia) základných chemických disciplín, ktorých sa v akademickom roku 2016/2017 zúčastňuje 296 študentov bakalárskeho a magisterského štúdia chémie a učiteľstva chémie.
Výučba, ktorá prebiehala v uvedenej budove sa od pondelka, 12.12.2016 ruší. Časť nelaboratórnej výučby bude presunutá do iných priestorov Prírodovedeckej fakulty a do priestorov Filozofickej fakulty. Výučba laboratórnych cvičení, ktoré prebiehali v poškodenej budove a ktoré nie je možné operatívne presunúť budú pre zvyšok zimného semestra zrušené (blíži sa koniec semestra a väčšina praktických cvičení už bola zrealizovaná). Pre letný semester bude potrebné zabezpečiť náhradné laboratória. Časť laboratórnej výučby bude možné zabezpečiť v rámci vnútorných možností fakulty. Na vzniknutú situáciu zareagovali aj partnerské vysoké školy z Košíc. Hutnícka fakulta TUKE už ponúkla Prírodovedeckej fakulte svoje cvičné laboratóriá, fakulta sa chystá vstúpiť do rokovania aj s Lekárskou fakultou UPJŠ a Univerzitou veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. Vedenie fakulty v spolupráci s riaditeľmi Ústavu chemických vied a Ústavu biologických a ekologických vied sa bude snažiť zabezpečiť také podmienky, aby výučba v letnom semestri prebehla v plnom rozsahu, bez dopadu na kvalitu. Rovnako žiadnym spôsobom nie je ovplyvnené ani prijímacie konanie pre akademický rok 2017/2018 na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach.
Mgr. Mária Hrehová, PhD.
Tlačový referent a hovorca UPJŠ v Košiciach
Foto: Tomáš Mačej
Odporúčané články
Cesta vlakom z Bratislavy do Košíc sa pre pani Andreu z Košíc zmenila na nepríjemnú skúsenosť, keď jej 6. novembra 2024 počas jazdy ukradli kufor. Páchateľ s ním vystúpil v Spišskej Novej Vsi. Vďaka rýchlej reakcii Oddelenia železničnej polície v Spišskej Novej Vsi sa však podarilo kufor vypátrať a vrátiť jeho majiteľke.
Novozvolený prezident Spojených štátov Donald Trump v pondelok oznámil, že plánuje zablokovať plánovaný predaj americkej oceliarskej firmy U.S. Steel japonskej spoločnosti Nippon Steel, ktorá má hodnotu 15 miliárd dolárov. Trump zároveň prisľúbil obnoviť silu amerického priemyslu prostredníctvom daňových stimulov a ciel.
V oboch areáloch Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) v Košiciach pribudlo spolu osem automatických externých defibrilátorov (AED). Nemocnica tak podľa jej hovorkyne Ladislavy Šustovej významne zvýšila dostupnosť a efektivitu poskytovania akútnej pomoci v prípade náhlej zástavy srdca mimo medicínskych pracovísk na miestach s vysokou frekvenciou osôb.