Otvorili službu včasnej intervencie
Od začiatku roka v Domove sociálnych služieb DOMKO na ulici Park mládeže 3 existuje služba včasnej intervencie, ktorá je určená na podporu rodinám s dieťaťom so zdravotným postihnutím do siedmich rokov. Služba je pre rodiny bezplatná.
„Jej cieľom je zabezpečiť optimálny vývoj dieťaťa so zdravotným postihnutím, dostupnosť služieb včasnej intervencie čo najbližšie k miestu bydliska, zlepšiť sociálne začlenenie rodín a dieťaťa do spoločnosti a zvýšiť povedomie služby včasnej intervencie v očiach verejnosti. Rodina je vedená k tomu, aby si sama našla svoju životnú cestu. Jej výsledkom je sociálna integrácia dieťaťa a rodiny,“ uviedla Viera Mišková, vedúca služby. Zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj.
Službu včasnej intervencie slávnostne otvorili v pondelok po takmer polročnej existencii v duchu hesla „najprv spoznať, vyskúšať, až potom sa prezentovať“. „V tíme sú k dispozícii psychológ, sociálny terapeut, sociálny pracovník, liečebný pedagóg, fyzioterapeut. Zariadenie disponuje vhodnými priestormi na terapie s dieťaťom, konzultácie, moderne vybavenú herňu s guľôčkovým bazénom či priestormi pre vzdelávacie aktivity a podporné rodičovské skupiny,“ dodala V. Mišková.
V Košickom kraji je 2 250 rodín so zdravotným znevýhodnením, pričom odhadom v každej 50. rodine sa narodí dieťa s viacnásobným postihnutím.
(JV)
Odporúčané články
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.
Viac ako stovka ľudí sa včera zišla pred historickou budovou staromestskej radnice v Košiciach, aby spoločne uctili pamiatku obetí vojny a vyjadrili podporu Ukrajine. Toto pietne zhromaždenie, organizované pri príležitosti 1000 dní od začiatku invázie, spojilo obyvateľov mesta v symbolickom sviečkovom pochode.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.