Riziko úrazu číha na seniorov aj doma. Ako ho minimalizovať?
Viete, kde sa stáva najväčšie množstvo úrazov? Možno vás to prekvapí, ale z tohto hľadiska sú najrizikovejším prostredím naše vlastné domácnosti. A platí to pre všetky vekové kategórie vrátane seniorov, ktorí sú spolu s deťmi do 5 rokov najčastejšími obeťami domácich úrazov. Ako by sa teda mali seniori doma chrániť?
Pozor na zakopnutia a pošmyknutia
Veľké riziko pre seniorov predstavujú najmä zakopnutia, či pošmyknutia, ktoré môžu viesť až k neplánovej návšteve skúseného ortopéda Levice. Domácnosť preto treba upraviť tak, aby bolo z tohto hľadiska riziko čo najnižšie. Dôležité je najmä odstrániť koberce, ktoré majú tendenciu sa posúvať, nahradiť dverné prahy prechodovými lištami a tiež ukryť káble do líšt.
Aby bolo dobre vidieť
Vekom sa človeku zhoršuje aj zrak, preto by mali mať seniori zabezpečené dostatočné osvetlenie každej miestnosti. Ťažko sa totiž vyhýbať možným rizikám, ak ich človek v horších svetelných podmienkach poriadne nevidí.
Nábytok musí byť stabilný
Nábytok by mal byť stabilný, aby poskytol oporu, keď bude potrebné sa ho pridržať. Nestabilný nábytok je preto potrebné vymeniť za nový alebo ho renovovať. Napríklad pri stoloch možno bude stačiť vymeniť staré nohy za nové a stabilné hairpin nohy.
Stabilita nábytku je dôležitá najmä pri stoličkách, či kreslách, keďže seniori majú tendenciu sa o ne pri sadaní si a vstávaní opierať. A aj pri umiestňovaní nábytku treba brať do úvahy to, že sa ho seniori zvyknú pridržiavať a rozmiestniť ho tak, aby mali vždy na dosah ruky takúto „oporu“.
Pozor aj na závrate
V neposlednom rade by si mali seniori dávať pozor, ak budú manipulovať s predmetmi vo výške. A to nielen vtedy, ak budú stáť na schodíkoch alebo stoličke pri vyberaní filtra z ekologickej klimatizácie VIVAX, ale aj vtedy, keď budú „len“ vyberať niečo z vrchnej poličky. Aj zakláňanie hlavy totiž môže spôsobiť závrat a pád.
Odporúčané články
Jedným z často sa vyskytujúcich ochorení, ktoré síce nie sú život ohrozujúce, ale vedia pacientovi znepríjemniť život, je syndróm dráždivého čreva. V závislosti od oblasti sveta týmto ochorením trpí 10 – 20 % populácie a ženy postihuje častejšie ako mužov.
Klub 500 hodnotí rok 2024 ako rok nevyužitých príležitostí. Slovensko, žiaľ, neprijalo potrebné a zásadné opatrenia, ktoré by mohli našu krajinu nasmerovať na cestu ekonomického rastu, inovatívneho rozvoja a posilnenia konkurencieschopnosti. Napriek niektorým pozitívnym krokom na poli legislatívy a podporných opatrení vnímame, že vo viacerých kľúčových oblastiach Slovensko aj naďalej prešľapuje na jednom mieste.
Rozhodnúť sa, kedy dať dieťaťu jeho prvý mobilný telefón, nie je jednoduché. V dnešnej technologickej dobe je táto otázka čoraz naliehavejšia, preto sa pozrieme na kľúčové aspekty – od správneho veku a výberu správneho modelu až po stanovenie pravidiel bezpečného používania. Je dôležité nájsť rovnováhu medzi technológiami a zdravým vývojom dieťaťa.