Veterinárske vzdelávanie v angličtine začalo v Košiciach pred 25. rokmi
Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach pripravila na piatok 8. septembra prvé stretnutie absolventov študijného programu všeobecné veterinárske lekárstvo/General Veterinary Medicine v anglickom jazyku. Očakáva príchod vyše stovky svojich absolventov zo všetkých kútov sveta.
Škola si zároveň pripomenie 25 rokov výučby veterinárskeho vzdelávania v angličtine. Ako na jednej z prvých vysokých škôl na Slovensku tu začali s výučbou v anglickom jazyku v akademickom roku 1991/92. O vytvorenie študijného odboru, neskôr študijného programu všeobecné veterinárske lekárstvo/General Veterinary Medicine v anglickom jazyku sa zaslúžili predovšetkým vtedajší rektor Rudolf Cabadaj a prorektor Ivan Rosival.
„Prvými študentmi bola necelá dvadsiatka mladých Izraelčanov, z ktorých 11 začali v akademickom roku 1991/92 so šesťročným štúdiom a piati nastúpili na pobakalárske štúdium. Postupne sa zvyšoval počet študentov i krajín, z ktorých prichádzali do Košíc za veterinárskym vzdelaním. Na UVLF ho získali študenti z Kanady, USA, Anglicka, Nemecka, Francúzska, Švajčiarska, Nórska, Japonska, Grécka, Malty a Izraela. Doteraz štúdium všeobecného veterinárskeho lekárstva v anglickom jazyku úspešne ukončilo a bolo promovaných 585 absolventov,” uviedol prorektor UVLF pre zahraničné štúdium Martin Tomko.
V súčasnosti sa na UVLF v angličtine vyučujú dva študijné programy. K pôvodnému šesťročnému doktorskému študijnému programu všeobecné veterinárske lekárstvo pribudol v akademickom roku 2011/2012 spoločný trojročný študijný bakalársky program náuka o živočíchoch/Animal Sciences. Bol vypracovaný v spolupráci s nórskou NORD University v Bodo, pričom jeho absolventi získavajú spoločný diplom od oboch inštitúcií.
V aktuálnom akademickom roku sa bude na UVLF v anglickom jazyku v oboch programoch vzdelávať viac ako 300 študentov. „Začať krátko po Nežnej revolúcii so štúdiom v anglickom jazyku na vtedajšej univerzite bolo nielen reakciou na otváranie sa našej krajiny svetu, ale aj snahou o zvýšenie prestíže univerzity,” povedal Tomko, ktorý v tom období, ako mladý pedagóg po návrate z USA, patril medzi zakladajúcich členov anglickej verzie študijného programu všeobecné veterinárske lekárstvo. „Bola to však aj veľká výzva pre našich pedagógov. Nielenže sa museli zdokonaliť v angličtine, ale aj prispôsobiť vysokým nárokom zahraničných študentov. Výučbu viedli hlavne pedagógovia, ktorí pôsobili ako experti v zahraničí, a tí vytvorili jadro výučby v angličtine,” pripomenul.
UVLF pre svojich absolventov pripravila na piatok celodenný program. Okrem oficiálnych stretnutí s vedením univerzity zahŕňa aj stretnutia s pedagógmi, prehliadku nových univerzitných priestorov i individuálne návštevy pracovísk, na ktorých ako študenti pôsobili.
(TASR)
Odporúčané články
Dramatická udalosť sa odohrala v pondelok popoludní na Moskovskej triede v Košiciach, kde príslušníci Mestskej polície mesta Košice v spolupráci s odvážnou ženou zabránili pokusu o samovraždu.
Husté sneženie, ktoré nedávno zasiahlo mesto, spôsobilo rozsiahle škody na stromoch a krovitých porastoch na Verejnom cintoríne. Práce na odstraňovaní následkov snehovej kalamity sú v plnom prúde a potrvajú ešte niekoľko dní.
Výstavba nových stožiarov vedenia veľmi vysokého napätia na Slaneckej ceste v Košiciach by nemala ovplyvniť plynulosť dopravy na tejto komunikácii. Pre agentúru SITA to uviedlo oddelenie strategického rozvoja Magistrátu mesta Košice. Pripustilo ale, že počas budúcoročnej jari môžu nakrátko nastať lokálne obmedzenia na niektorých úsekoch, a to pri navážaní stožiarov, prípadne pri zvesení a zavesení káblov.